Wobec wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, jedną z kluczowych metod dekarbonizacji w transporcie drogowym staje się paliwo gazowe. LNG i Bio LNG już obniża emisyjność łańcuchów dostaw, ale dla dalszego rozwoju potrzebne jest wsparcie. O sytuacji na rynku i znaczeniu paliw gazowych dla zrównoważonych łańcuchów dostaw mówi Targor-Truck, dostawca zeroemisyjnego transportu drogowego towarów i jeden z największych polskich przewoźników z flotą pojazdów nisko- i zeroemisyjnych napędzanych LNG i BioLNG.
Udział samochodów ciężarowych napędzanych paliwem gazowym systematycznie rośnie
Jak wynika z raportu „Transport drogowy w Polsce 2024-2025”, opracowanego przez Transport i Logistyka Polska (TLP) oraz SpotData, wykorzystanie biopaliw może być alternatywą dla elektryfikacji a LNG dla ropy naftowej w transporcie długodystansowym. Potwierdzają to liczby. W przytoczonym raporcie TLP podano, że 17 proc. firm transportowych planuje zainwestować we floty napędzane gazem, 20 proc. paliwami syntetycznymi, 37 proc. bio olejem napędowym, a tylko 13 proc. będzie rozwijać floty w oparciu o napęd elektryczny. Eksperci z Targor-Truck przewidują, że rok 2025 może przynieść wzrost zainteresowania LNG i BioLNG jako efektywnej metody na dekarbonizację transportu.
– Wobec coraz większych wymogów odnośnie do zrównoważonych łańcuchów dostaw i większej świadomości o potrzebie redukcji emisji gazów cieplarnianych, konsumenci poszukują alternatyw, które nie tylko zaspokoją ich potrzeby energetyczne, ale też przyczynią się do ochrony środowiska. Naszym zdaniem, LNG a zwłaszcza BioLNG, jako paliwo pochodzące z odnawialnych źródeł, z certyfikacją pochodzenia substratów do produkcji, nie tylko zyska na popularności, ale przede wszystkim będzie odgrywać kluczową rolę w zrównoważonym transporcie drogowym towarów – mówi Piotr Rutkowski, prezes zarządu Targor-Truck.
Sprzyjać temu może nie tylko sytuacja na rynku paliw i konieczność uniezależnienia się od dostaw paliw z krajów pozaunijnych, ale też w wymiarze praktycznym, rozbudowa sieci stacji tankowania LNG. Dziś działa w Polsce 26 stacji LNG, dla porównania w Niemczech jest ich 189. Na jesieni ubiegłego roku otwarto też pierwszą w Polsce stację BioLNG w Rzepinie, oferującą tankowanie skroplonego biometanu.
Potrzebne będzie większe wsparcie
Polskie firmy transportowe, rozwijające floty w oparciu o LNG i BioLNG, pokładają duże nadzieje w objęciu przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Polska prezydencja w Unii Europejskiej może być szansą na promowanie szerszego podejścia do wykorzystania paliw alternatywnych, nie tylko w oparciu o elektryfikację i wodór. W tym kontekście, w listopadzie 2024 r., w Brukseli odbyło się spotkanie zorganizowane m.in. przez Związek Pracodawców Transport i Logistyka, w którym uczestniczył też Piotr Rutkowski, prezes zarządu Targor-Truck.
Jednym z kluczowych tematów, które poruszono, była możliwość wyboru metod niezbędnych do realizacji celów klimatycznych, z uwzględnieniem technologii takich jak bioLNG i e-paliwa, zamiast preferowania w unijnych regulacjach elektryfikacji i wodoru. Podkreślono także konieczność większego wsparcia dla rozwoju flot pojazdów z m.in. napędem BioLNG, w tym objęcia ich systemem ulg w opłatach drogowych obowiązujących w UE, analogicznym do tego, z którego korzystają elektryczne i wodorowe samochody ciężarowe. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyniłoby się do szybszego rozwoju flot w oparciu o nisko – i zeroemisyjne paliwa gazowe.
LNG i BioLNG w zeroemisyjnych łańcuchach dostaw
LNG i BioLNG to paliwa, które będą odgrywać kluczową rolę w transformacji transportu w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Oba oferują znaczące korzyści dla środowiska i odbiorców usług transportowych, umożliwiając redukcję emisji przy obniżeniu kosztów operacyjnych. LNG, dzięki niższej cenie w porównaniu do oleju napędowego, daje przewagę kosztową, szczególnie w przypadku floty działającej na dużą skalę.
Silniki zasilane LNG generują mniej hałasu, co jest ważne w przypadku realizacji dostaw ma obszarach miejskich. Z kolei BioLNG jest paliwem neutralnym węglowo, a jego spalanie pozwala na redukcję emisji CO2 o 100%. Zarówno LNG, jak i BioLNG, przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki, azotu i cząstki stałe, co poprawia jakość powietrza. Dodatkowo BioLNG wspiera gospodarkę w obiegu zamkniętym, gdyż do produkcji wykorzystuje się odpady organiczne. Co istotne, przejście z LNG na BioLNG jest proste, ponieważ nie wymaga modernizacji infrastruktury i pojazdów.
Warto podkreślić jeszcze jeden aspekt. LNG, dzięki dostępnym zasobom gazu ziemnego, zapewnia niezawodność dostaw. Z kolei BioLNG, produkowane w Europie, umożliwia uniezależnienie się od importu paliw kopalnych, co wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne.
– LNG jest dobrym rozwiązaniem przejściowym dla firm dążących do obniżenia emisji, a BioLNG, dzięki swojemu potencjałowi neutralności węglowej, wyznacza kierunek dla transportu przyszłości – podkreśla Agnieszka Wierzbowska, dyrektor zarządzająca Targor-Truck.
Inwestycje w zarządzanie zrównoważonymi łańcuchami dostaw
Rozwój usług zeroemisyjnego transportu drogowego, w oparciu o nisko- i zeroemisyjną flotę samochodów ciężarowych napędzanych LNG/BioLNG, jest głównym kierunkiem rozwoju Targor-Truck. Obecnie firma jest jednym z największych przewoźników w kraju z tak dużą flotą pojazdów własnych napędzanych LNG i BioLNG. Z 300 pojazdów ciężarowych 135 stanowią ciągniki ekologiczne, a w 2025 r. ich liczba zwiększy się do 150.
Wsparcie w zarządzaniu zrównoważonymi łańcuchami dostaw dla klientów mają zapewnić inwestycje w rozwój systemów cyfrowych do zarządzania transportem, m.in. wdrożenie elektronicznego listu przewozowego e-CMR.
źródło: Targor-Truck