REUSE, REPAIR, RECYCLE – trzy filary otwartego poolu paletowego EPAL
Aktualności E-commerce Komponenty i części Logistyka Magazynowanie

REUSE, REPAIR, RECYCLE – trzy filary otwartego poolu paletowego EPAL

Otwarty pool europalet EPAL to doskonały przykład gospodarki obiegu zamkniętego, który opiera się na trzech filarach: REUSE, REPAIR i RECYCLE. Takie podejście do biznesu pozwala uzyskiwać wiele korzyści, w tym zmniejszenie ilości odpadów, ochronę środowiska i zwiększenie efektywności operacyjnej.

REUSE – 650 mln europalet EPAL w obrocie.

Wielokrotne użycie każdej pojedynczej palety to podstawa i sens działalności EPAL. To przykład, w jaki sposób opakowania (bo do tej kategorii zaliczane są nośniki paletowe) powinny krążyć w gospodarce.

– Do produkcji palet używamy surowca odnawialnego, jakim jest drewno, dlatego przykładamy maksymalną uwagę do tego, aby wykorzystywać ten materiał w sposób zrównoważony. Bezkompromisowa jakość palet EPAL to podstawa nie tylko bezpieczeństwa w transporcie i magazynach użytkowników palet, ale również dążenie do tego, by każda pojedyncza paleta miała maksymalnie długi cykl życia – mówi Roman Malicki, prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL.

Różne badania wykazały, że żywotność palety EPAL wynosi od sześciu do nawet dziesięciu lat. W oparciu o średnią żywotność wynoszącą siedem lat i dane produkcyjne z ostatnich lat można oszacować, że w obrocie dostępnych jest obecnie znacznie więcej niż 650 mln nośników. Ta ilość sprawia, że otwarty pool paletowy EPAL jest zdecydowanie największym poolem europalet na świecie. Oprócz szybkich dostaw nowych nośników użytkownicy mają również swobodny dostęp do niewyczerpanie dużej liczby wysokiej jakości używanych palet w dowolnym czasie i dowolnym miejscu w Europie.

Wielokrotne i powszechne zastosowanie pozwala zminimalizować liczbę odpadów i ma pozytywny wpływ na środowisko.

REPAIR – kolejny filar, na którym opiera się strategia EPAL

Naprawa uszkodzonych palet jest dla EPAL szczególnie ważna, bo w ten sposób jest przedłużany cykl życia nośników paletowych. W samym 2022 r. zostało naprawionych i ponownie wprowadzonych do obrotu prawie 28 mln palet, co stanowi 1/4 całej produkcji nowych palet. To bardzo ważny wskaźnik, który pozwala zminimalizować niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

RECYCLE – wiemy, co robić ze zużytymi paletami

Przerób palet wycofanych z obiegu to rutynowe działanie w EPAL. Dzięki wprowadzeniu do produkcji nowych palet standardu wykorzystania wsporników produkowanych z drewna rozdrobnionego organizacja jest w stanie zagospodarować całe drewno poużytkowe, które powstało wskutek jej bezpośredniej działalności. Wystarczy, że do produkcji nieco ponad połowy nowych palet stosowane są wspomniane wsporniki, a problem środowiskowy, jaki mógłby pozostawić po sobie EPAL, praktycznie przestaje istnieć.

epal

źródło: EPAL