Autonomiczne roboty mobilne MiR200 odmieniają fabrykę
Artykuły Logistyka Robotyka

Autonomiczne roboty mobilne MiR200 odmieniają fabrykę

Sześć robotów MiR200, efektywnie zarządzanych za pomocą oprogramowania MiR Fleet, transportuje surowce i gotowe produkty w węgierskim zakładzie globalnego dostawcy motoryzacyjnego.

Mobile Industrial Robots (MiR), światowy lider rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR), poinformował, że dostawca motoryzacyjny poziomu 2 TE Connectivity wdrożył sześć robotów MiR200 w zakładzie w Esztergom na Węgrzech w celu optymalizacji intralogistyki. Flota robotów MiR istotnie przyspieszyła transport produkowanych codziennie dziesiątek milionów pasywnych złączy i gniazd elektrycznych i niezbędnych surowców, co zaowocowało wzrostem produktywności. Projekt jest częścią globalnej współpracy między firmami mającej na celu pełną automatyzację wewnętrznych procesów transportu materiałów w zakładach TE Connectivity na całym świecie.

– Największą zaletą robotów MiR jest to, że mogą poruszać się w dowolnym miejscu bez szyn i wymalowanych na podłodze sygnałów, dzięki czemu można je szybko przeprogramować w celu dopasowania do dynamicznego środowiska naszych zakładów produkcyjnych – powiedział Roberto Lu, wiceprezes ds. technologii w TE Connectivity. – Zakład w Esztergom jest jedną z najważniejszych  lokalizacji w naszym programie AMR. Zespół wykonuje świetną pracę i zdobywa cenne doświadczenie z robotami AMR – dodał.

Autonomiczne roboty mobilne MiR200 wspierają logistykę

Flota sześciu robotów MiR200 wykonuje w fabryce dwa rodzaje zadań, realizując programowalne misje uruchamiane bezpośrednio przez pracowników za pośrednictwem przyjaznego oprogramowania MiR Fleet. Pięć AMR transportuje surowce i produkty gotowe pomiędzy magazynem a określonymi strumieniami wartości. Szósty robot pracuje we w pełni zautomatyzowanej konfiguracji ze specjalnie wykonanym modułem górnym. Automatyczna stacja pakowania usytuowana obok wtryskarki zlicza gotowe produkty i automatycznie przywołuje robota, gdy przedział składowania jest pełny. W ramach swej misji robot MiR200 wymienia pusty kosz na pełny, który następnie transportuje i składuje w magazynie. Po skonfigurowaniu i uruchomieniu robota przez pracownika za pomocą oprogramowania MiR Fleet nie ma już potrzeby interwencji człowieka. Proces ten jest prototypem zautomatyzowanego systemu magazynu wysokiego składowania testowanego w warunkach produkcyjnych.

Łatwe wdrożenia, prosta obsługa

Bezproblemowo przestawiwszy się na procesy intralogistyczne oparte na AMR, TE Connectivity testuje obecnie innowacje robotyczne będące jeszcze w fazie opracowania. Jednym z przykładów jest rozwiązanie wykorzystujące kamery internetowe oraz sztuczną inteligencję (AI) bazującą na uczeniu maszynowym, dzięki któremu robot MiR potrafi wykryć znajdującego się w pobliżu robota innego typu niż AMR i uniknąć ewentualnych kolizji.

– Pracując z robotami AMR firmy MiR, mieliśmy szczególnie pozytywne doświadczenia – powiedział Gábor Miszler, analityk ds. ciągłego doskonalenia w TE Connectivity. – System jest łatwy w obsłudze, elastyczny i niezawodny, a roboty praktycznie nie wymagają konserwacji.

W ramach współpracy z MiR firma TE Connectivity stworzyła nowy dział produkcyjny w celu maksymalnego wykorzystania możliwości robotów i pełnej automatyzacji wewnętrznego transportu materiałów.

Pełny opis wdrożenia: https://www.mobile-industrial-robots.com/pl/insights/case-studies/te-connectivity/

Film ilustrujący wykorzystanie robotów MiR w TE Connectivity:c

O TE Connectivity

TE Connectivity to firma technologiczno-produkcyjna o wartości 14 mld USD, która stara się kreować bezpieczniejszą, bardziej zrównoważoną i wydajniejszą przyszłość oraz relacje na wyższym poziomie. Jako globalny lider posiada  pracowników, klientów, centra inżynieryjne i zakłady produkcyjne na całym świecie. Ich produkty od ponad 75 lat wspierają rozwój branży transportowej, przemysłowej i komunikacyjnej.

W zakładzie TE Connectivity w Esztergom, zatrudniającym blisko 1600 pracowników, firma wytwarza komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdów oraz zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa ich użytkowników. Będąc członkiem sieci TE Connectivity, obejmującej 140 krajów, zakład za swój priorytet uważa obsługę klientów na najwyższym możliwym poziomie technologicznym. TE Connectivity kładzie duży nacisk na ciągły rozwój, ponieważ zaangażowanie firmy i jej pracowników w tym obszarze jest kluczem do osiągania bezwypadkowej kultury i zrównoważonych procesów.

W czasie przygotowywania niniejszego studium przypadku w zakładzie TE Connectivity w Esztergom przestrzegano wszelkich przepisów związanych z pandemią.

Mobile Industrial Robots:

Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zainstalowały już setki średnich i dużych międzynarodowych producentów i centrów logistycznych, a także kilka szpitali na całym świecie. Będąc globalnym liderem na rynku, MiR utworzył globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokyo i Szanghaju. Założona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii, a w 2018 roku została przejęta przez Teradyne, wiodącego dostawcę zautomatyzowanych urządzeń testujących.

źródło: Omega Communication