Aktualności Innowacje Technologie

Smart pick to light – operator podążający za światłem

Światło, które wskazuje kierunek? Tak, a na dodatek pozwala uniknąć błędów i pomyłek, optymalizuje pracę operatora na linii montażowej. Pick to light to system, który informuje światłem, skąd operator powinien pobrać części do każdego kolejnego kroku montażu.

Zacznijmy od początku…

Co to jest „pick to light”? Pick to light to system, który pomaga uniknąć pomyłek na linii montażowej. Jego zadanie polega na informowaniu pracownika za pomocą światła o tym, skąd powinien on pobrać części do montażu.

Dlaczego ten system jest smart? Umożliwia kilku operatorom korzystanie w tym samym czasie z  jednego regału z częściami. Każdego z tych operatorów system prowadzi innym kolorem światła.

Trzy regały, trzech operatorów, a części muszą się zgadzać

Duża firma zatrudniająca w Polsce ponad 2 000 osób – producent m.in. aparatury elektrycznej, zgłosił się do firmy Balluff z prośbą o znalezienie rozwiązania, które poprowadzi operatora przez proces montażu.

Sytuacja zastana

Na stanowisku montażowym są trzy regały, z których równocześnie może korzystać trzech operatorów. Każdy z nich realizuje zupełnie inne działania, zdarza się też, że ich kroki montażu się spotykają i cała trójka musi brać część z tego samego pojemnika.

Problem

Klient zasygnalizował, że potrzebuje smart systemu, który ułatwi operatorom pobieranie  konkretnych części do montażu z odpowiedniej półki. Jako że w zakładzie są trzy regały i trzech operatorów – analogowe ustawienie procesu jest skomplikowane. Często dochodziło do sytuacji, w której pracownik pobrał inną część, albo nie odnotował, że takiej części już tu nie ma. Generowało to przestój i stratę czasu.

Wyzwanie polegało więc na tym, by system poprowadził trzech operatorów pracujących równocześnie na tym samym regale w taki sposób, by nie doszło do pomyłki. Ponadto miał też za zadanie monitorowania części, tak aby  pracownik mógł na bieżąco uzupełniać zasoby na regałach.

Rozwiązanie

Po zapoznaniu się z sytuacją, zaproponowano system oparty na IO-LINK’owych lampach pick to light.

Są one wyposażone w zabudowany czujnik, który potwierdza, że operator sięgnął dłonią do pojemnika. Informacja o tej czynności zostaje zapisana w panelu sterowania, gdzie widnieje zapis, że z tej konkretnej półki ta konkretna część została pobrana.

Zastosowano lampy, które można dzielić na segmenty, a każdy z nich świeci innym kolorem. W tym konkretnym przypadku rozwiązanie to było bardzo istotne, ponieważ lampa musiała zaświecić w dwóch, czy w trzech kolorach jednocześnie. Dlaczego akurat tak? Każdy operator ma przypisany kolor, za którym podąża do półki na regale, dlatego światło jest dla niego drogowskazem.

W systemie są też dodatkowo zastosowane mastery IO-LINK’owe, oraz zasilacze inteligentne, które monitorują poziom obciążenia zasilacza oraz jego temperaturę. Pozwala to na szybką reakcję w razie wystąpienia działań niepożądanych.

Jak działa system?

Każdy z operatorów ma na swoim stanowisku dwa zintegrowane panele dotykowe, gdzie wybiera referencje produktu, który będzie w danym momencie montować. Mówiąc obrazowo, operator używa przycisku „start” wykonanego z czujnika pojemnościowego i w ten sposób sygnalizuje początek swojego procesu montażowego. Następnie podąża za przypisanym do siebie kolorem światła, który sygnalizują lampy zamontowane na regałach. W taki sposób unika pomyłek, ponieważ system krok po kroku prowadzi go dokładnie do odpowiedniej części.

Benefity, jakie po tym okresie implementacji i testach u siebie zauważył klient

Przede wszystkim mniejsza liczba pomyłek i skrócenie czasu montażu. Operatorzy nie szukają części, dzięki sygnalizatorom świetlnym po prostu wiedzą, gdzie powinni za taką częścią podążać.

System pracuje już dziewięć miesięcy, a klient jest zadowolony i chce go rozbudować o zbieranie danych, które potem posłużą na produkcji.

System „pick to light” może być zaimplementowany w każdym zakładzie, w którym przebiega proces montażowy oparty o dużą liczbę komponentów.

źródło: Balluff