Producent poinformował, że rozszerzy swoje portfolio produktów w zakładzie w Berlinie i będzie tam wytwarzać ultrawydajne silniki elektryczne o osiowym strumieniu pola magnetycznego, przejętej w tym roku firmy YASA. To element przygotowań marki samochodów luksusowych do przejścia na napędy całkowicie elektryczne do 2030 r. jak zaznacza producent wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Transformacja berlińskiego zakładu to dla producenta z siedzibą w Stuttgarcie kamień milowy w zakresie cyfryzacji i elektryfikacji na drodze do bezemisyjnej przyszłości. W ciągu najbliższych 6 lat Mercedes zainwestuje w transformację berlińskich zakładów ponad 100 mln euro.
Unikalna technika
Dzięki produkcji kolejnych komponentów napędów elektrycznych berlińska fabryka wyznacza nowy kierunek na przyszłość i poszerza portfolio swoich produktów. Latem br. Mercedes-Benz ogłosił przejęcie firmy YASA – brytyjskiego producenta ultrawydajnych silników elektrycznych, zabezpieczając sobie dostęp do unikalnej techniki jednostek o osiowym strumieniu pola magnetycznego (ang. axial-flux), pogłębiając pionową integrację oraz tworzenie wartości w zakresie rozwoju i produkcji. W portfolio berlińskiego zakładu znajdują się już wolumeny montażowe elektrycznych jednostek napędowych oraz tzw. przedział EE.
Cyfryzacyjna kompetencja
Równolegle na zaawansowanym etapie jest już rozbudowa kampusu Mercedes-Benz „Cyfrowa fabryka” (ang. Mercedes-Benz Digital Factory Campus) – tworzonego na potrzeby opracowywania, testowania i wdrażania pionierskich aplikacji oprogramowania MO360. W przyszłym roku uruchomiony zostanie szereg najnowocześniejszych linii pilotażowych. Berlin stanie się centrum kompetencji w zakresie cyfryzacji globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz i będzie wspierać ogólnoświatowe wdrażanie nowych wersji oraz aplikacji ekosystemu MO360. Jednocześnie kampus przyjmie rolę centrum szkoleniowo-kwalifikacyjnego MO360. W ciągu najbliższych 6 lat Mercedes-Benz zainwestuje w transformację berlińskich zakładów ponad 100 mln euro.
Nowe możliwości
– W naszym zakładzie w Berlinie transformacja przemysłu motoryzacyjnego jest widoczna bardziej niż w którejkolwiek innej fabryce Mercedes-Benz. Przejście z zakładu wytwarzającego konwencjonalne komponenty napędowe do centrum kompetencji w zakresie cyfryzacji i produkcji w dziedzinie elektromobilności to znaczący krok – zarówno dla nas, jak i dla naszych pracowników. Oferujemy tej tradycyjnej lokalizacji nowe, przełomowe możliwości i akcentujemy jej rolę w naszej globalnej sieci produkcyjnej – nie tylko jako motoru napędowego naszej ofensywy w dziedzinie cyfryzacji. Dzięki produkcji wysokowydajnych silników elektrycznych berlińska fabryka stanie się kluczowym filarem zrównoważonej strategii elektryfikacji Mercedes-Benz – powiedział Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz AG ds. produkcji i łańcucha dostaw.
– Transformacja w kierunku elektrycznej i cyfrowej przyszłości jest zarówno wielkim wyzwaniem, jak i wielką szansą. Możemy ją przeprowadzić wyłącznie w ramach współpracy w silnym zespole Mercedes-Benz. Przejście na elektryczną mobilność doprowadzi do zmiany zadań i profili zatrudnienia. Naszym celem jest kształtowanie tej zmiany dla pracowników w sposób odpowiedzialny, akceptowalny społecznie i zorientowany na przyszłość – dodała Sabine Kohleisen, członek zarządu Mercedes-Benz AG ds. zasobów ludzkich i dyrektor ds. pracy.
źródło: ORPA.pl