Budowa zakładu produkcyjnego firmy PepsiCo
Aktualności Inwestycje Produkcja

Budowa zakładu produkcyjnego firmy PepsiCo

Montaż stalowej konstrukcji nowego zakładu przekąskowego PepsiCo jest już finalizowany. Zakończono także prace ziemne i fundamentowe. Budowa realizowana przez Budimex trwa od 1 sierpnia 2021. Wartość inwestycji wynosi ponad 350 mln zł.

 

● Prace budowlane trwają od 1 sierpnia 2021.
● Najwyższe parametry ekologiczne powstającego obiektu.
● Wartość inwestycji wynosi 350 mln zł.

Zakład produkować będzie przekąski ziemniaczane oraz kukurydziane z dostaw od polskich rolników. Budimex w realizacji inwestycji odpowiada za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Poziom zaawansowania poszczególnych prac wygląda następująco:

  • Objętość przerobionych mas ziemnych: 117 625 m3;
  • Ilość kruszywa dla wykonania platformy: 29 000 m2 w warstwie grubości 20 cm;
  • Ilość betonu: 5949 m3 (w tym beton konstrukcyjny 4689 m3);
  • Ilość stali zbrojeniowej: ~ 753000 kg;
  • Ilość dróg i placów tymczasowych: ~ 20770 m2;
  • Ilość sieci podposadzkowej: 3450 mb ~3,5km;
  • Ilość sieci zewnętrznych: 4510 mb ~4,5km;
  • Ilość stali: konstrukcja stalowa hali -573973 kg;
  • Ilość zamontowanej konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej: 34 słupy, 94 ściany, 14 belek i 12 attyk.

Powierzchnia działki budowlanej wynosi ok. 30,6 ha, a powierzchnia zabudowy ok. 54 700 m2. Inwestycja ma posiadać najwyższe parametry ekologiczne. Budynek ma być zaopatrzony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Z myślą o ochronie środowiska zainstalowana zostanie również własna fotowoltaika na budynku biurowym oraz wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład osiągnie neutralność klimatyczną do 2035 roku.

„W Środzie Śląskiej Budimex realizuje pierwszy w Europie zakład PepsiCo, którego rozwiązania projektowe mają na celu organicznie śladu węglowego obiektu już na etapie budowy. Inwestycja ta zostanie wyposażona w zaawansowane i najbardziej efektywne technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu energii, wody i gazu na 1 kg produkcji” – mówi Artur Popko, prezes Budimex SA.

Na placu budowy każdego dnia znajduje się blisko pół tysiąca pracowników. Korzystają z ponad setki różnego rodzaju sprzętów budowlanych.

„Nowy zakład PepsiCo przyczyni się do istotnego zwiększenia naszych możliwości produkcyjnych. Ponadto zastosujemy w nim wszelkie najbardziej ekologiczne rozwiązania już stosowane w innych zakładach PepsiCo, a także całkowicie nowe. Dzięki temu obiekt, który powstaje będzie nie tylko w pełni nowoczesny, ale i sprzyjający idei zrównoważonego rozwoju” – mówi Krzysztof Dudziński, starszy lider projektu nowego zakładu w PepsiCo 

Budimex realizuje pierwszy w Europie zakład PepsiCo

Zakład składał się będzie z zespołu budynków:

  • produkcyjnego (budynek P),
  • magazynowego (budynek W),
  • socjalno – biurowego (budynek O),
  • wejściowego (portiernia i ochrona) (budynek E),
  • portierni wjazdowej (budynek G),
  • technicznego (budynek U),
  • technicznego – pompowni oleju (budynek L),
  • technicznego – oczyszczalni ścieków produkcyjnych (budynek S),
  • technicznego – budynku wodomierza (budynek I),
  • technicznego – budynku pompowni wód (budynek R),
  • magazynowego – wiaty na palety (budynek V).

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 26 sierpnia 2021, wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, prezes PepsiCo Europe Silviu Popovici, burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA Przemysław Bożek, prezes zarządu Budimex SA Artur Popko oraz prezes zarządu ARUP Elżbieta Cichońska.

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Swoją pracą firma podnosi jakość życia milionów Polaków. W okresie ponad 50 lat istnienia firma zrealizowała tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły jej zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego.

Firma Budimex jest obecnie nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu ESG – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Mostostal Kraków oraz FB Serwis.

Firma Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Więcej informacji jest dostępnych na http://www.budimex.pl/

Źródło informacji: Budimex