Podczas piątej edycji International Automotive Business Meeting spotkali się eksperci, politycy, przedstawiciele instytucji i najważniejszych firm z sektora, by porozmawiać o przyszłości branży motoryzacyjnej.
„Dziś, w nieustannie zmieniających się warunkach, wyzwania stojące przed branżą są jeszcze większe” – powiedział Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce (CCIIP).
Luk Palmen, manager ds. innowacji i kooperacji klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing (SA&AM) dodał:
„Musimy zastanowić się, dokąd zmierza przemysł motoryzacyjny i jaka będzie rola Polski w tym sektorze. Zauważyć możemy nacisk na zwiększenie udziału dostawców działających w Polsce w budowę nowych pojazdów elektrycznych”.
Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa (CCIIP)/fot. Radosław Szczepański
Co słychać w sektorze automotive?
Motoryzacja ostatnio przechodzi bardzo interesujący, ale i ciężki okres. Zaczęło się od pandemii, kiedy fabryki musiały zawiesić produkcję, potem nadeszły kłopoty z dostawami półprzewodników, a teraz wojna w Ukrainie spowodowała przerwanie łańcuchów wartości i dostaw bardzo ważnych komponentów.
„Rosnące ceny stali, ropy naftowej, to wszystko powoduje, że nasi inwestorzy są w nowej, wymagającej sytuacji. Jako strefa ekonomiczna jesteśmy gotowi, by pomagać i rozwiązywać bieżące problemy” – mówił Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Niewątpliwie branżę automotive czeka wiele wyzwań, w tym takich, z jakimi nigdy wcześniej nie miała do czynienia.
„Wchodzimy w erę nowych mobilności, przyjaznych środowisku napędów ekologicznych. Z drugiej strony chyba nigdy w historii nie mieliśmy tylu poważnych problemów. Mimo to chcemy skupiać się na tym, żeby iść do przodu, bo nie ma innego wyjścia, nie ma odwrotu od walki o to, żeby klimat był lepszy, od przejścia na napędy niskoemisyjne” – podkreślał Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
„Wszyscy liczą na to, że przemysł motoryzacyjny w końcu wróci na wysokie obroty wsparty przez mega trendy w mobilności i motoryzacji, czyli samochody elektryczne, pojazdy autonomiczne i to wszystko, co będzie oferowało nam zrównoważoną środowiskowo mobilność w Europie i na świecie” – dodał Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan.
Zagłębie motoryzacji
„Górny Śląsk i Zagłębie są istotnymi ośrodkami dla branży motoryzacyjnej w Polsce. Automotive to siła napędowa dla gospodarki naszego regionu. Naszym celem jest rozwijać się w nowych kierunkach. Przyszłością jest szeroko pojęta elektromobilność – nie tylko w transporcie publicznym, ale również indywidualnym” – zapowiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
„Jedna trzecia firm z naszego miasta jest związana z branżą motoryzacyjną i elektromobilnością. To dla nas duże wyzwanie i wielka nadzieja, ponieważ z miasta górniczo-hutniczego stajemy się, jak cały region, miastem związanym z sektorem automotive” – dodał Marcin Bazylak, prezydent miasta Dąbrowy Górniczej.
Od 25 lat na terenie Śląska i Zagłębia rozwijają się firmy z sektora automotive. Obecnie jest to ponad 500 przedsiębiorstw, z czego 70% to branża motoryzacyjna.
„Jako klaster zrzeszamy 180 podmiotów, w tym ponad 120 firm z branży motoryzacyjnej. Tworzymy platformę współpracy pomiędzy przemysłem motoryzacyjnym, otoczeniem biznesowym, edukacyjnym, badawczo-rozwojowym, bo wierzymy, że śląsko-zagłębiowski region jest najlepszym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego” – tłumaczył Łukasz Górecki, dyrektor klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing (SA&AM).
„Czyste środowisko, nowe technologie, to jest kierunek, który obraliśmy i chcemy dzielić się tymi doświadczeniami” – podsumował Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowca.
Więcej informacji i szczegółowa relacja na stronie IABMevent.com
Organizatorzy: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Silesia Automotive & Advanced Manufacturing Cluster
Partner goszczący: Miasto Sosnowiec
Partnerzy instytucjonalni: Miasto Dąbrowa Górnicza, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Patronat honorowy: Ambasada Włoch w Warszawie, Ambasada Brytyjska w Warszawie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Platynowy Partner: PartnersPol Group, Insieme, Don Caruso, Bitron
Złoty Partner: Lanzi Group, BCube, Plascotech, Stellantis
Partnerzy strategiczni: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Advantage Austria, British-Polish Chamber of Commerce, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza, AICE-Italian Association of Foreign Trade, ANFIA, H2IT
źródło: PAP