Wysoki stopień wykorzystania pojemności, większa szybkość komisjonowania, niezawodność i dostępność systemu w połączeniu z przetwarzaniem danych w czasie rzeczywistym: Ehrhardt Partner Group (EPG) rozszerzyła swój system zarządzania magazynem LFS o ponadbranżowe rozwiązanie dla automatycznych magazynów drobnych części.
Nowe rozwiązanie AutoStore komunikuje się z magazynem drobnych części i udostępnia LFS dane w czasie rzeczywistym. Zapewnia to optymalną wymianę danych pomiędzy kokpitem do sterowania magazynem, AutoStore, klientami i dostawcami. Pozwala to na skuteczne obniżenie kosztów procesów. Od początku roku moduł ten jest już wykorzystywany przez firmę YKK DEUTSCHLAND GmbH. Ten największy na świecie producent zamków błyskawicznych korzysta z systemu zarządzania magazynem firmy EPG już od 2014 roku, a aktualnie również z nowo wdrożonego rozszerzenia LFS o nazwie AutoStore w swojej lokalizacji w heskim Wenkbach.
Kurtki, torebki, spodnie: zamki błyskawiczne założonego w 1934 rynkowego lidera, jakim jest firma YKK, można spotkać w szeregu różnych ubrań znanych marek modowych, a w specjalnych rozmiarach również w namiotach. To japońskie przedsiębiorstwo w obszarze logistyki magazynowej w Niemczech i Holandii postawiło na system zarządzania magazynem LFS firmy EPG.
W Niemczech firma YKK posiada trzy duże centra logistyczne. Magazynuje i komisjonuje w nich zamki oraz pozostałe różnorakie elementy połączeniowe. Każdego dnia towar z lokalizacji w Niemczech trafia do 13 000 klientów w całej europie – zarówno do małych pracowni, jak i dużych marek modowych. W Wenkbach system zarządzania magazynem LFS zarządza zarówno produkcją i magazynem, jak i dostawami części zamiennych do własnych maszyn. LFS gwarantuje maksymalną dokładność odwzorowania stanów magazynowych szerokiego spektrum artykułów i wariantów oferowanych przez tego producenta zamków błyskawicznych.
YKK stawia na kompleksowe rozwiązanie firmy EPG
Firma YKK zdecydowała się w ubiegłym roku na uruchomienie automatycznegomagazynu drobnych części, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku. Rozwiązanie AutoStore zastąpiło tradycyjny system regałów magazynowych modułowymi pojemnikami. Są one ułożone na sobie na aluminiowej konstrukcji i obsługiwane przez roboty. „Nasz stary, ręczny system doszedł do granic swoich możliwości, ponieważ zmieniły się zachowania naszych klientów.
Otrzymujemy coraz więcej późnych zamówień z prośbą o szybką dostawę”, mówi Alexander Sann, zastępca dyrektora fabryki YKK. AutoStore pozwala nam na „Same Day Delivery Service“. Aby procesy w magazynie mogły nadal przebiegać płynnie, producent zamków błyskawicznych potrzebował połączenia z LFS. „Utworzenie jeszcze jednego interfejsu pomiędzy systemem ERP, LFS a trzecim dostawcą, nie wchodziło w rachubę. Ponieważ jak dotąd mamy same pozytywne doświadczenia z system zarządzania magazynem LFS, preferowaliśmy również i w tym obszarze rozwiązanie EPG”, wyjaśnia Alexander Sann.
Moduł LFS AutoStore komunikuje się w czasie rzeczywistym z LFS
Specjaliści w dziedzinie oprogramowania do obsługi łańcucha dostaw firmy EPG opracowali skrojone precyzyjnie do potrzeb YKK rozwiązanie w postaci modułu AutoStore. Dotychczas stanowiska robocze komisjonerów w automatycznym magazynie drobnych części mogły być obsługiwane wyłącznie przez oprogramowanie AutoStore.
Gdyby firma YKK chciała przesłać dane o zapasach, takie jak na przykład ilość dostępnych artykułów, z AutoStore do LFS, EPG musiałoby zaprogramować interfejs w celu zapewnienia płynnej wymiany danych. „Aby uniknąć w przyszłości konieczności programowania interfejsów i czasochłonnego procesu koordynacji, zintegrowaliśmy w LFS nowy moduł AutoStore. Dzięki temu stanowiska robocze w AutoStore można obsługiwać za pomocą LFS i nie trzeba stosować dwóch różnych systemów”, wyjaśnia Moritz Schmitt, kierownik projektów klienckich w EPG.
Firma YKK dzięki nowemu modułowi może sterować zarówno przyjmowaniem, jaki wydawaniem towarów, przeprowadzać inwentaryzację i szybciej realizować zamówienia. „LFS zna stany magazynowe i przetwarza zamówienia klientów. Komunikuje się bezpośrednio z AutoStore i aktywuje dany pojemnik z żądanym towarem”, mówi Moritz Schmitt. Aktualizacje zamówień, takie jak zmiany priorytetu realizacji, a także korekty stanów magazynowych, są teraz możliwe za pomocą LFS do ostatniego momentu. Pozwala to zapewnić, że w każdej chwili właściwy towar we właściwej ilości i we właściwym czasie będzie gotowy do komisjonowania. Dzięki temu firmie YKK udało się znacznie obniżyć koszty procesów.
Moduł AutoStore umożliwia wpływanie na określone grupy zadań
Ponieważ oba systemy komunikują się ze sobą w czasie rzeczywistym, YKK nie traci czasu. Wręcz przeciwnie: AutoStore pozwala temu specjaliście w dziedzinie zamków błyskawicznych na optymalne wykorzystanie pojemności magazynu i zwiększenie wydajności pracowników. „Długi spacery nie są już konieczne. Towar trafia automatycznie do pracowników. A to nie wszystko: Stanowiska robocze w przypadku AutoStore są o wiele bardziej ergonomiczne i wymagają o wiele mniejszych nakładów energii niż na przykładów wózki paletowe”, wyjaśnia Alexander Sann.
W nowym AutoStore pojemniki ze względu na bardzo małe wymiary artykułów YKK są podzielone raz jeszcze – nawet na 16 przegródek. Produkty, które są potrzebne rzadziej, znajdują się w automatycznym magazynie drobnych części niżej. „Za pomocą rozwiązania LFS-AutoStore YKK może również wpływać na skład grup zadań, które są realizowane przez AutoStore. Dzięki temu YKK może bardzo dokładnie sterować realizacją zamówienia”, mówi Moritz Schmitt.
Intuicyjny interfejs dotykowy ułatwia komisjonowanie
Dla pracowników uruchomienie AutoStore nie oznaczało wielkiej zmiany. Alexander Sann zwraca szczególną uwagę na łatwość obsługi dzięki zastosowaniu intuicyjnego interfejsu dotykowego. AutoStore posiada cztery multistacje z portami karuzelowymi, czyli specjalnymi przenośnikami, które natychmiast przygotowują następny pojemnik i jeszcze bardziej zwiększają prędkość wysyłki.
Po opuszczeniu przez towar AutoStore w celu skompletowania, LFS drukuje etykietę na woreczku z informacją o dokładnej długości zamków błyskawicznych. W ten sposób można zminimalizować liczbę błędów. Alexander Sann podkreśla przede wszystkim niski poziom błędów po uruchomieniu rozwiązania LFS Autostore: „Niezwykle ważne było dla nas, by również na etapie wdrożenia móc zapewnić naszym klientom poziom jakości, do którego są przyzwyczajeni. Udało się to w pełni.”
EPG – Smarter Connected Logistics
EPG to wiodący międzynarodowy dostawca rozbudowanego pakietu do realizacji łańcucha dostaw (EPG ONE™) zatrudniający w 21 lokalizacjach na całym świecie ponad 800 pracowników. Grupa dostarczyła dotychczas ponad 1500 klientom rozwiązania WMS/WCS/WFM/TMS oraz rozwiązania głosowe przeznaczone do optymalizacji procesów logistycznych – poczynając o ręcznych aż po w pełni zautomatyzowane środowiska logistyczne. Rozwiązania EPG obejmują cały łańcuch dostaw: od magazynu poprzez transport drogowy aż po rozwiązania do obsługi naziemnej i odprawy ładunków na lotniskach. Konsulting logistyczny, usługi w chmurze i usługi zarządzane oraz szkolenia logistyczne we własnej akademii dopełniają ofertę kompleksowych rozwiązań oferowanych przez EPG.
YKK DEUTSCHLAND GmbH
Japońska grupa YKK to największy na świecie producent zamków błyskawicznych oraz różnych przemysłowych elementów połączeniowych. Została założona w 1934 roku przez Tadao Yoshida. YKK DEUTSCHLAND GmbH posiada trzy lokalizacje i została założona 1967 roku. Spółka zajmuje się produkcją i zaopatrzeniem marek modowych oraz producentów akcesoriów kempingowych w szereg różnych rodzajów zamków błyskawicznych. Również inne elementy zamykające stanowią portfolio tego rynkowego lidera.
źródło: EPG – Ehrhardt Partner Group