Wewnątrzfirmowa dystrybucja. Poznaj HolaBot!
Aktualności Gorące tematy Magazynowanie Produkcja Przemysł 4.0 Technologie

Wewnątrzfirmowa dystrybucja. Poznaj HolaBot!

HolaBot – poznaj nowego współpracownika!

Czwarta rewolucja przemysłowa dominuje w światowej gospodarce już od ponad dekady. Jej głównym celem jest przeorganizowanie globalnego przemysłu do postaci Smart Factory, który będzie wymagał mniejszych nakładów ludzkiej pracy przy jednocześnie wyższej efektywności. Roboty, które umożliwiają tę transformację to już nie tylko ciężkie przemysłowe urządzenia, ale także mniejszy sprzęt współpracujący na co dzień. Do jakich zadań można zatrudnić niewielkie, inteligentne urządzenia, które stają się wartościowymi współpracownikami?

Robotyzacja podnosi konkurencyjność MŚP

W ciągu ostatniej dekady liczba robotów funkcjonujących w różnych sektorach globalnej gospodarki wzrosła trzykrotnie. Z nowych osiągnięć technologii korzystają przede wszystkim najszybciej rozwijające się państwa świata (Chiny, Japonia, USA, Korea Płd., Niemcy). Tylko w samych Chinach na koniec 2020 roku pracowało blisko milion robotów, które wykonywały pracę o różnym przeznaczeniu. Według danych World Robotics blisko połowa pracujących na świecie robotów wykonuje prace polegające na wewnątrzzakładowej logistyce. To według przedsiębiorców dziedzina najbardziej podatna na optymalizację i usprawnienie.

Właśnie w tym obszarze swoich pierwszych doświadczeń z robotyzacją poszukują właściciele MŚP. W naszym regionie Europy Polska jest obecnie jednym z liderów wśród robotyzacji. Posiadanie co najmniej jednego robota zadeklarowało już 22,7 proc. MŚP, a 1/3 przedsiębiorców tego sektora planuje w najbliższym czasie inwestycję w taką innowacyjność. Co skłania firmy do planowania takich zakupów?

  • zmniejszenie kosztów produkcji i podniesienie jej efektywności,
  • skrócenie czasu od zamówienia do realizacji,
  • eliminacja “błędów” z produkcji ręcznej,
  • zmiany na rynku pracy,
  • podniesienie konkurencyjności.

Polskie firmy są od kilku lat coraz bardziej optymistycznie nastawione na rewolucję technologiczną, a inwestycja w robotyzację nie jest już hasłem przyszłości, lecz domeną teraźniejszości. Coraz większa dostępność i relatywnie dobra cena przekładają się na popularność robotyzacji w sektorze MŚP.

HolaBot - poznaj nowego współpracownika

HolaBot – poznaj nowego współpracownika

Dziś roboty pracują nie tylko w halach magazynowych i produkcyjnych, ale także jako wsparcie logistyczne. Nowy rodzaj urządzenia, który w tym roku pojawił się na polskim rynku, oferuje wcześniej niedostępne możliwości. Niewielkich rozmiarów robot (wymiary: 541/531/1226 mm) to narzędzie usprawniające komunikację między działami przedsiębiorstwa, któremu można powierzyć zadania z zakresu:

  • transportu między działami (dystrybucja zwrotów, reklamacji oraz przekazywanie produktów do wysyłki),
  • dostarczanie komponentów do poszczególnych działów produkcji,
  • udostępnianie narzędzi,
  • dystrybucja dokumentacji między działami;

Możliwości robota Hola są bardzo duże, ze względu na jego warunki techniczne, które umożliwiają mu odnalezienie się w każdym środowisku pracy:

  • waga robota – 60 kg,
  • ładowność – do 60kg,
  • czas pracy – 10-24h (dzięki zastosowaniu wymiennej baterii),
  • czas ładowania – 4,5h,

Hola potrafi doskonale przemieszczać się po różnego typu nawierzchniach dzięki niezależnemu zawieszeniu. Ponadto doskonale reaguje na pojawiające się przeszkody, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny i gotowy do współpracy nawet w zatłoczonych przestrzeniach. Hola doskonale reaguje na polecenia, a system redukcji hałasu sprawia, że jest w stanie zareagować na komendy głosowe nawet z odległości 5 m. Jego obsługa jest uproszczona do minimum. Nie posiada skomplikowanego interfejsu, w którym trzeba programować zadania. Robota można swobodnie obsługiwać gestami bez konieczności dotykania wyświetlacza lub przywoływać go z większych odległości za pomocą smartwatcha lub pagera.

Wydajność, bezpieczeństwo i współpraca

Robot Hola, który niedawno pojawił się w ofercie LSI Software z powodzeniem odnalazł się w wielu branżach. Jego mobilność, niezawodność i bezpieczeństwo pracy są w stanie zaoferować przedsiębiorstwom produkcyjno-logistycznym wartościowe wsparcie w codziennej pracy. Elastyczne wykorzystanie urządzenia z pewnością pozwoli mu znaleźć swoje miejsce w wielu działach lub swobodne poruszanie się między nimi. Hola jest przede wszystkim wartościowym współpracownikiem, któremu można powierzyć wiele zadań, a jego dyspozycyjność z pewnością pozwoli na optymalizację procesów wewnątrz wielu przedsiębiorstw.

źródło: LSI Software


Spółka LSI Software rozpoczęła swoją działalność już 1991 r, w czasie ogromnego rozwoju Internetu i informatyki. Od tej pory firma stała się wiodącym na polskim rynku producentem oprogramowania dla przedsiębiorstw (ERP), sieci sklepów detalicznych (retail), wszelkiej gastronomii, obiektów hotelowych i sportowo-rekreacyjnych a także sieci kin. Pełna oferta firmy obejmuje nie tylko wdrożenia profesjonalnych systemów B2B, ale też dostawę nowoczesnego sprzętu, usługi konsultacyjne oraz serwis. Od początku istnienia firma stawia na tworzenie własnych, innowacyjnych produktów, co jest wielkim atutem w 30-letnim doświadczeniu w branży IT.