KUKA wprowadza na rynek pierwszą inteligentną metodę pobierania detali z pojemników
Aktualności Automatyka Robotyka

KUKA wprowadza na rynek pierwszą inteligentną metodę pobierania detali z pojemników

Sięganie do skrzyni w celu pobrania określonych elementów: Dzięki oprogramowaniu KUKA.SmartBinPicking i powiązanym komponentom nasze roboty są doskonale wyposażone do tego zadania. Rozwiązanie w zakresie automatyki jest teraz po raz pierwszy dostępne w pakiecie jako zestaw narzędzi wizyjnych Vision Tool Kit, co ułatwia integrację z produkcją.

Sięganie do skrzyni dzięki aplikacji Bin Picking

Sięgnięcie do pojemnika i wyjęcie np. śruby — bez uderzenia ręką o krawędź — nie jest dla człowieka żadnym wyzwaniem. Inaczej jest w przypadku robota. Ruch musi być dokładnie zaplanowany, aby mógł on sięgnąć do skrzyni pod odpowiednim kątem i chwycić tam właściwy element. Dzięki temu metoda Bin Picking może uwolnić człowieka od nudnej, monotonnej pracy przy sięganiu do pojemników — niezawodnie, szybko i bez zmęczenia. W celu precyzyjnego obliczenia ruchu robota i kąta, pod jakim ma sięgać podczas wyjmowania detali, firma KUKA wspólnie z ekspertem od aplikacji wizyjnych z firmy Roboception opracowała pakiet technologiczny, który bez większego wysiłku programistycznego można zintegrować z procesem produkcji.


Proste pobieranie detali: Dzięki gnieździe do pobierania detali i odpowiedniemu oprogramowaniu sięganie
do różnych pojemników nie stanowi żadnego problemu.

Zaawansowane planowanie toru bezkolizyjnego wyjmowania detali z pojemników

Kamera 3D Roboception, wchodząca w skład pakietu technologicznego, przesyła do komputera obrazy otoczenia i rejestrowanych obiektów, co pozwala na perfekcyjne planowanie toru bez zakłóceń. Obliczana jest dokładna droga ramienia robota do odpowiedniego obiektu, uwzględniająca również dane dotyczące struktury robota i chwytaka. Oprogramowanie KUKA.SmartBinPicking  oblicza najbardziej efektywny sposób pobierania detali ze skrzyni bez uderzania o nie ramienia robota. Dzięki takiemu bezkolizyjnemu planowaniu toru można do minimum zredukować czasy przestojów. Po wykryciu obiektów — uporządkowanych lub nie — oprogramowanie ustala również priorytety, które elementy mają być chwytane przez robota w pierwszej kolejności. Na przykład dlatego, że są na górze.


Umożliwia to sięganie do każdego pojemnika: automatyzacja dzięki 3D Machine Vision.

Proces uczenia oparty na sztucznej inteligencji w celu optymalizacji modelu CAD

Rozpoznawanie obiektów jest wcześniej programowane w fotorealistycznym środowisku symulacyjnym. Podczas tego procesu model CAD jest optymalizowany pod kątem reakcji na kolor, materiał i warunki oświetleniowe. „W przypadku każdego obiektu, który ma być pobrany ze skrzyni, odbywa się wcześniejszy trening, trwający przez określony czas w tym, obsługiwanym przez sztuczną inteligencję, środowisku symulacyjnym. Proces szkolenia może przebiegać w nocy, dzięki czemu już następnego dnia można korzystać z aplikacji” — mówi Michael Hohenäcker, Portfolio Manager Handling and Vision w firmie KUKA. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, rozpoznawanie jest zoptymalizowane dla dowolnych obiektów, co umożliwia ich identyfikowanie nawet w trudnych scenariuszach.

KUKA.SmartBinPicking: poznaj oprogramowanie i jego funkcje

Oprogramowanie KUKA.SmartBinPicking oferuje idealne połączenie rozpoznawania obiektów opartego na sztucznej inteligencji oraz precyzyjnego planowania toru robota. Jednym ruchem można wyjmować detale ze skrzyni z dużą prędkością i w sposób bezkolizyjny.

 Dzięki KUKA.SmartBinPicking klient otrzymuje pakiet technologiczny, który pozwala mu łatwo i efektywnie sterować sięganiem do skrzyni. – Michael Hohenäcker, manager portfolio ds. obsługi i wizji w KUKA

Inteligentny Bin Picking to jeszcze większa automatyzacja

Ponadto, dzięki współpracy z Roboception, firmie KUKA udało się przesunąć planowanie toru na komputer zewnętrzny, a tym samym nie obciążać układu sterowania robota. Ma to bardzo konkretną zaletę: „W chwili, gdy robot sięga do skrzyni, równolegle trwają już obliczenia kolejnego toru”, wyjaśnia Hohenäcker. Umożliwia to skrócenie czasu cyklu. Klienci oszczędzają też czas w trakcie integracji rozwiązania. Dzięki nowoczesnej technologii internetowej, stosowanej podczas konfiguracji, klient może zobaczyć swój dokładny przypadek na modelu 3D i łatwo sterować wartościami zadanymi w systemie. Wymaga to jedynie podstawowej wiedzy z zakresu robotyki, ale nie wymaga dogłębnego doświadczenia w programowaniu.

źródło: KUKA