VDC współczesne wyzwanie
Aktualności Gorące tematy Innowacje Komponenty i części Technologie

VDC współczesne wyzwanie

W mojej karierze zawodowej coraz częściej zauważam, że ludzie skupiają się wyłącznie na tworzeniu modeli 3D pomijając ważność rozmowy, spotkania, wymiany danych i informacji. Niezależnie od technologii jaką wybierzemy poprawna komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów i kluczem do sukcesu. VDC opiera się na nowoczesnej technologii, komunikacji i odpowiednim zarzadzaniu, a dwa ostatnie elementy są współcześnie nie lada wyzwaniem.

Z życia wzięte

Coraz chętniej i świadomiej sięgamy po metodologię BIM. Zauważam niebezpieczny trend skupiania się wyłącznie na niej, w nadziei, że jest ona rozwiązaniem wszystkich problemów. Przypomnijmy szybko, BIM – Building Information Modeling to metodologia, modelowania informacji o budynku, oznacza stworzenie cyfrowego modelu obiektu oraz zarządzanie nim na każdym etapie, począwszy od koncepcji, przez budowę, aż do utrzymania obiektu. Metodologia ta jest niezwykle pomocna natomiast musimy pamiętać o tym, aby patrzeć szerzej.

Wyobraźmy sobie poniższą sytuację.

Wykonywany był projekt dla światowego klienta z zakresu przemysłu, w projekcie brały udział różne firmy ze względu na specyfikę procesów jakie miały miejsce w obiekcie. Na etapie budowy okazało się, że część instalacji procesowej została zamontowana w inny sposób, niż została zaprojektowana w modelu. W modelu sytuacja wyglądała idealnie, piękny model bez kolizji i problemów. Czy na pewno? Niestety nie. Problemy pojawiły się na budowie.

Nie wynikało to z widzi mi się inżyniera, który postanowił zmienić przebieg instalacji na budowie. Problem tkwił u źródła. Okazało się, że nie został do końca ustalony z klientem producent materiału, z którego wykonana była instalacja. Został ostatecznie wyłoniony pod koniec projektu. Wymiary kształtek okazały się być inne niż w modelu, co spowodowało inny przebieg instalacji. Zabrakło odpowiedniego zarządzania, koordynacji i otrzymywania odpowiednich informacji w odpowiednim czasie. Taka informacja powinna zostać potwierdzona na samym początku projektu w porozumieniu z klientem. Wygenerowało to kaskadę problemów podczas wykonywania dokumentacji powykonawczej, ponieważ była potrzeba jej wykonania ze względu na nieścisłości. W końcowym etapie został przygotowany model powykonawczy jednak powstał on z dużym naddatkiem środków oraz czasu. Gdzie został popełniony błąd?

Gdyby model procesu został przygotowany na podstawie poprawnej bazy danych, konkretnego producenta, a podstawowe informacje ustalone i uzgodnione z klientem na samym początku procesu projektowego, można by było unikać wielu niepotrzebnych kosztów i “kombinowania na własną rękę” przez monterów na budowie.

No dobrze tylko co to właściwe jest VDC?

No dobrze tylko co to właściwe jest VDC?

VDC Virtual Design and Construction skierowany jest do ludzi. Jest to metodologia w głównej mierze opierająca się na wspólnych celach, które są wyznaczane przez klienta, projektanta i wykonawcę. (Wszyscy gramy w jednej drużynie, dlatego tak ważne jest, aby każdy miał ten sam cel). Opiera się również na nowych technologiach oraz na metodologii BIM. Celem VDC jest wykonanie modelu budynku przed przysłowiowym „wbiciem łopaty” na placu budowy, następnie na budowie wykonywana jest dosłowna kopia modelu.

Bazuje na kontrolowaniu czy wszystkie informacje zostały potwierdzone i odpowiednio wymienione oraz czy są poprawne (odpowiednia komunikacja w kamieniach milowych projektu). Polega również na monitorowaniu efektów pracy w czasie w stosunku do zaplanowanego harmonogramu. Cały proces oparty jest na specyficznym zarządzaniu, które pozwala maksymalizować wydajność dzięki odpowiedniemu planowaniu, wykonywaniu i podejmowaniu decyzji.

Co możemy zyskać?

Dobrze, to wiemy co to jest i na czym się opiera. Co możemy zyskać, gdy wprowadzimy go w życie?

  • Jak wspomniałam na początku dzięki VDC skutecznie dążymy do wspólnie wyznaczonych celów i kamieni milowych dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, w którym biorą udział klient, projektanci i wykonawcy.
  • Za pomocą metodologii BIM która jest częścią VDC jesteśmy w stanie zredukować koszty na niepotrzebne przeróbki związane z kolizjami i zmianami.
  • Za pomocą odpowiednich technik zarzadzania VDC pozwala na monitorowanie, tego czy praca została wykonana zgodnie z założeniami we właściwym czasie i schemacie – Wprowadzony jest w życie harmonogram prac oraz wykresy zaawansowania i wydajności dzięki którym znamy nasze aktualne miejsce w procesie projektowym, wykonawczym oraz produkcyjnym. Dzięki temu znamy nasze położenie w procesie oraz ewentualne opóźnienia.
  • Dzięki metodologii VDC Komunikacja pomiędzy projektantem i wykonawcą oraz klientem jest znacznie przyspieszona w porównaniu do tradycyjnej komunikacji w postaci kilkugodzinnych spotkań. Spotkania mają konkretny cel z konkretna agenda, dzięki czemu są krótsze i efektywniejsze. Przyspieszone jest podejmowanie decyzji oraz usprawnione rozwiazywanie problemów. Dzięki nowoczesnym technologiom organizacji spotkań koordynacyjnych oraz przeglądów modeli a także dzięki odpowiedniemu zarzadzaniu ludźmi.
  • Współczesne narzędzia wykorzystywane w VDC pozwalają na szybkie przeanalizowanie potencjalnego błędu i tak samo szybkie jego rozwiązanie. Niezgodności między budową a modelem są znacznie szybciej wychwytywane dzięki hologramowi modelu. W ten sposób mamy pewność, że powstały obiekt będzie odzwierciedlał cyfrowego bliźniaka – służą temu gogle holograficzne. Dzięki specjalnym okularom jesteśmy w stanie zobaczyć w rzeczywistej przestrzeni model i na podstawie jego hologramu mieć pewność, że rzeczywista instalacja pokrywa się z naszym cyfrowym bliźniakiem.
  • Za pomocą odpowiedniego narzędzia jakim jest skan – chmura punktów mamy możliwość adaptacji istniejącego budynku – na podstawie skanu projektanci koordynują się z istniejącym obiektem bez konieczności wizyty na budowie, a tym samym przestojów i zatrzymania produkcji. Całość procesu jest przyspieszona i bardziej dynamiczna.

Pamiętajmy ze nadal najważniejszym czynnikiem w projektowaniu i budowie są ludzie, a tym samym komunikacja. Podczas wykonywania przemysłowych projektów wielobranżowych potrzebne jest odpowiednie zarządzanie projektem. Technologia jest tutaj bardzo ważna, niestety samo wykonanie modelu nie wystarczy. VDC to polaczenie nowych technologii z odpowiednim schematem pracy i zarządzania, który wspiera osoby wspólnie pracujące nad projektem. Od klienta, projektantów na wykonawcach kończąc.

Koncentruje się on na osiągnieciu celów przy jednoczesnym gromadzeniu danych oraz śledzeniu postępów i przepływu informacji. Monitowanie pracy i projektu w sposób ciągły, pozwala na określenie statusu oraz w razie potrzeby wprowadzenie poprawek. Taka struktura jest pomocna w osiągnieciu wspólnie zdefiniowanych celów. VDC jest zupełnie nowym sposobem myślenia o nowych technologiach ze świadomym podejściem do prowadzenia projektu, zarządzania informacją, pracą i ludźmi


autor: Patrycja Zygmunt, Design Engineer / VDC Engineer, Fluor S.A.