Aktualności Biznes Gospodarka Innowacje

Firma ABB przystępuje do inicjatywy dla rozwoju polskiej gospodarki wodorowej

Firma ABB przystąpiła do porozumienia sektorowego, którego celem jest rozwój polskiej gospodarki wodorowej w oparciu o nowe technologie.

ABB została jednym ze 138 sygnatariuszy „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Przystąpili do niego przedstawiciele administracji rządowej, nauki, biznesu oraz różnych sektorów gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i wykorzystanie wodoru będą w przyszłości odgrywać ważną rolę. Porozumienie to kolejny krok do rozwoju tego sektora po ogłoszonej przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku „Strategii w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu”.

Wodór – w swojej „zielonej” odmianie, pozyskiwany w wyniku elektrolizy wody przy wykorzystaniu OZE – powszechnie uznawany jest za czystą energię i paliwo przyszłości, które może znaleźć rozmaite zastosowania, m.in. w przemyśle i transporcie. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem szarego wodoru uzyskiwanego metodami z niekorzystną dla środowiska emisją CO2. Porozumienie zmierza do zastąpienia tej produkcji zielonym wodorem korzystając z bogatego doświadczenia technicznego obsługi szarego wodoru jako medium w procesach produkcyjnych.

Podpisane 14 października Porozumienie ma skupić się również m.in. na zwiększeniu polskiego wkładu w łańcuch zamówień dla gospodarki wodorowej (do poziomu minimum 50 proc. w 2030 roku). W kolejnych regionach Polski mają także powstawać tzw. Doliny Wodorowe, które będą integrować podmioty z różnych sektorów dla rozwoju łańcucha wartości tej gospodarki.

– Tak szeroki wachlarz sygnatariuszy wynika z przekroju potencjalnych potrzeb i kompetencji w technologii wodorowej. Porozumienie urealnia więc rzeczywistą głębokość powstającego rynku i stanowi platformę startową dla konkretnych projektów wykonawczych – mówi Jarosław Szumny, dyrektor sprzedaży ds. kluczowych klientów w biznesie Oil & Gas ABB w Polsce. − Celem naszej firmy jest wspieranie procesów prowadzących do zeroemisyjnej przyszłości. Wierzymy, że zielony wodór może w tym pomóc, więc ABB zgłasza się do Porozumienia po stronie realizatorów. Deklarujemy konkretne kompetencje produktowe i inżynierskie − zarówno wobec swoich aktualnych klientów, takich jak PGNiG, Gaz System, ORLEN czy spółki energetyczne, jak również innych sygnatariuszy, którzy są zainteresowani produkcją lub wykorzystywaniem zielonego wodoru – dodaje.

Grupa ABB od dwóch lat rozwija centrum kompetencji we Francji i ma opracowany zestaw potencjalnego portfolio produktów dla technologii wytwarzania wodoru w elektrolizerach, w szczególności w zakresie układów zasilania i optymalizacji zużycia energii w procesie elektrolizy.

– Mamy doświadczenie w budowaniu układów prostownikowych do takich zastosowań, dysponujemy kompleksowymi rozwiązaniami dla zarządzania produkcją po stronie systemów automatyki, a nasza cyfrowa platforma ABB Ability OPTIMAX jest funkcjonalnie przystosowana do obsługi elektrolizerów z różnych źródeł zasilania. Aby zapewnić kompleksowość portfolio produktów, stawiamy także na współpracę z producentami elektrolizerów – dodaje Jarosław Szumny.

Od grudnia 2020 roku Grupa ABB jest również członkiem Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru − European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A), oficjalnego organu Unii Europejskiej. Sojusz koncentruje się na wdrożeniu technologii wodorowych w szerokim zakresie do 2030 r. Ma to być sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i wsparcie dla planów osiągnięcia neutralności węglowej przez UE do 2050 r.

źródło: ABB