Dobrze zorganizowane procesy pakowania mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie zakładów produkcyjnych, centrów logistycznych czy sklepów. Warto skorzystać z wiedzy ekspertów z Silny&Salamon, którzy podpowiedzą jak je usprawnić i dobrać właściwe opakowania, by zoptymalizować biznes i przenieść go na wyższy poziom.
Wiele branż charakteryzuje się specyficznymi potrzebami, które wymagają indywidualnego podejścia do procesów pakowania. Wiedza na temat dostępnych na rynku rozwiązań do automatyzacji, a następnie wkomponowanie ich w linie produkcyjne i sprawne wdrożenie, wpływają na efektywność i konkurencyjność całego biznesu.
Z doświadczenia firmy Silny&Salamon skorzystała firma Meble Wójcik z Elbląga, która specjalizuje się w produkcji mebli skrzyniowych do samodzielnego montażu. Aktualnie z linii produkcyjnych w trzech zakładach zjeżdża ponad 140 tys. paczek meblowych tygodniowo. W firmie zostały zainstalowane linie do automatycznego kompletowania i pakowania okuć meblowych, na które składa się 8 maszyn licząco-pakujących, w tym 45 bębnów.
– Klient obdarzył nas zaufaniem 15 lat temu, kiedy to zdecydował się na instalację pierwszej maszyny licząco-pakującej, co zapoczątkowało proces automatyzacji pakowania. Właściciele podkreślają, że dzięki automatyzacji pakowania i dobrze zorganizowanej produkcji, firma znacznie poprawiła swoją pozycję w rankingu dostawców mebli. Cieszy mnie bardzo to, że proponowane przez nas rozwiązania, przekładają się wprost na rozwój firm – mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes firmy Silny&Salamon.
Warto pamiętać, że produkty z zakładów Meble Wójcik, poza Polską, trafiają na ponad 20, głównie europejskich rynków, m.in. do: Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Czech. Bez automatyzacji pakowania i sprawnych procesów produkcyjno-logistycznych taka ekspansja byłaby trudna.
Uniwersalność – rozwiązanie dla wielu branż
Branże, które korzystają z rozwiązań pakujących są bardzo różnorodne. Niektóre produkty charakteryzują się nietypowymi kształtami, które utrudniają pakowanie np. wiązki kabli czy elementy zahaczające się o siebie. Gdzie indziej np. w branżach elektronicznej, elektrotechnicznej czy ogrodniczej, wyzwanie stanowi spakowanie elementów o wielkości od 0,5 do 8 mm, takich jak komponenty elektroniczne, śrubki, nakrętki czy nasiona, zbyt drobnych, by je uchwycić. W innych sektorach natomiast kluczowe jest estetyczne i bezpieczne spakowanie kosmetyków, np. kulek do kąpieli, tubek z kremami czy farmaceutyków.
W sytuacjach, gdy trzeba spakować produkty duże, o skomplikowanych kształtach, tj. odzież czy elementy giętkie, lub też całe zestawy, sprawdzą się maszyny Autobag, tj. pakujący poziomo model Autobag 650H, czy Autobag 850, z którego atutów chętnie korzystają firmy działające w kanale e-commerce. Obie maszyny automatycznie otwierają i zamykają torbę wysyłkową, umożliwiając szybsze pakowanie zamówień, a wbudowana drukarka termotransferowa, pracująca w systemie next-bag-out, nadrukowuje etykietę logistyczną na każdym worku tuż przed jego napełnieniem, co eliminuje dodatkowy element procesu.
– Właśnie z tego ostatniego rozwiązania w październiku ubiegłego roku skorzystał nasz najnowszy klient, operator logistyczny Ekol Logistics, który przy pomocy dostarczonej przez nas maszyny, pakuje odzież i obuwie. Firma znacznie przyspieszyła proces pakowania i mam nadzieję, że przekona się o dalszym potencjale usprawniania procesów – podkreśla Karol Szostak z firmy Silny&Salamon.
Jakościowe i estetyczne opakowania
Poza oczekiwaniami zwiększenia wydajności procesu pakowania, przejścia z ręcznego na półautomatyczne lub całkowicie zautomatyzowane pakowanie, firmom zależy na poprawie estetyki opakowań. Finalnym efektem ma być bezpiecznie zapakowany, atrakcyjny dla końcowego użytkownika, właściwy towar, który zostanie odpowiednio oznaczony.
Coraz większe znaczenie odgrywa też ekologiczny aspekt opakowań. Folie Autobag wykonane są z materiału w prawie 100% z recyklingu, bardzo wysokiej jakości, co pozwala użyć materiału o grubości 35 μ zamiast typowego o grubości 50 μ. Dodatkowo technologia zmiany wielkości opakowania poprzez wymianę rolki nie powoduje strat materiału, ponieważ wymaga wyłącznie włożenia innej rolki z workami bez konieczności przezbrojenia urządzenia i demontażu zainstalowanego oprzyrządowania.
Bezpłatne testy
Firma Silny&Salamon proponuje klientom nieodpłatne testy spakowania konkretnych produktów, by sprawdzić jakość i estetykę finalnego opakowania, a także nieodpłatną możliwość przetestowania wybranych maszyn w rzeczywistym środowisku pracy. Można zgłosić taką chęć na adres karol.szostak@pakowanie.biz, a w wirtualnym showroomie na stronie www.pakowanie.biz zapoznać się z działaniem poszczególnych urządzeń.
Więcej informacji o firmie znajduje się na www.plomby.biz i www.pakowanie.biz oraz na profilach LinkedIn: Silny & Salamon Sp. z o.o. (profil główny) i Silny & Salamon – wyłączny dystrybutor APS Autobag.
źródło: Silny&Salamon