Budowa hal przemysłowych w formule generalnego wykonawstwa
Aktualności Inwestycje Logistyka Magazynowanie Produkcja Zarządzanie

Budowa hal przemysłowych w formule generalnego wykonawstwa

Budownictwo przemysłowe w Polsce przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy rozkwit, bijąc kolejne rekordy zarówno w odniesieniu do popytu na nową przestrzeń, jak i jej podaży. Przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim dostępie do powierzchni użytkowej mogą skorzystać z najmu gotowych, oddanych do użytkowania hal. Takich opcji nie ma jednak w ostatnim czasie zbyt wiele. Dlatego coraz więcej firm, chcąc w pełni dostosować halę produkcyjną czy magazynową do potrzeb wynikających z prowadzonej działalności, decyduje się na jej budowę od podstaw.

Przed nimi skomplikowany proces przygotowawczy oraz decyzja o wyborze firmy budowlanej, która zrealizuje projekt. Dlaczego warto w takiej sytuacji postawić na generalnego wykonawcę i czym się kierować podczas jego wyboru?

Nowoczesny_Przemysł_okładka_Fb_Linked 800x500

Czym charakteryzuje się budowa w formule generalnego wykonawstwa?

Generalne wykonawstwo to, jak sama nazwa wskazuje, kompleksowa usługa polegająca na budowie obiektu od podstaw oraz uzyskaniu, na końcowym etapie prac, pozwolenia na jego użytkowanie. Ale generalne wykonawstwo coraz częściej obejmuje także cały proces przygotowawczy poprzedzający rozpoczęcie prac budowlanych. O czym mowa? O wszystkich kwestiach formalno-prawnych, czyli pozyskaniu terenu pod inwestycję, uzyskaniu wszelkich pozwoleń i decyzji niezbędnych do wykonania projektu architektoniczno-budowlanego, wykonaniu samego projektu oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę. Rolą generalnego wykonawcy jest oszczędność czasu inwestorów oraz optymalizacja kosztów realizacji inwestycji, co udaje im się osiągnąć poprzez odpowiedni dobór rozwiązań technologicznych oraz materiałów budowlanych.

Czy generalne wykonawstwo jest rozwiązaniem, którego szukam?

Decyzja o wyborze firmy lub firm budowlanych, którym powierzymy wykonanie obiektu to ogromna odpowiedzialność. Od niej często zależy powodzenie całej inwestycji, w tym jakość wykonanych prac budowlanych, tempo ich realizacji czy koszt budowy. Ale to, jaką firmę wybierzemy, wpływa także na przyszły poziom naszego zaangażowania w projekt, czyli na czas, jaki będziemy musieli poświęcić na jego nadzór zarówno na etapie samej budowy, jak i poprzedzającego go procesu przygotowawczego.

A ten, z doświadczenia ekspertów firmy Commercecon – generalnego wykonawcy obiektów magazynowych i przemysłowych, często bywa długi i skomplikowany, czego każdy zabiegany inwestor powinien być świadomy. Dlatego, jeśli zależy nam na wykonawcy budowlanym, który weźmie na siebie wszystkie sprawy formalno-prawne oraz samodzielnie i kompleksowo pokieruje całą budową – generalny wykonawca jest tym, kogo potrzebujecie. A jak go wybrać?

Budowa hal przemysłowych, wybieramy generalnego wykonawcę

Rynek budownictwa przemysłowego pokazuje, że inwestorzy coraz chętniej powierzają nadzór nad wszystkimi etapami budowy doświadczonemu generalnemu wykonawcy. Ten, prowadząc projekt samodzielnie i kompleksowo, oszczędza czas inwestora, a często także jego pieniądze, zapewniając mu spokojną głowę. Na co zwracać uwagę?

Doświadczenie w prowadzeniu projektów w tej formule. Ponieważ kompleksowe prowadzenie dużych projektów budowlanych wymaga różnorodnych kompetencji firmy oraz dużego doświadczenia na tym polu jego pracowników, inwestor powinien je wcześniej sprawdzić. Warto zajrzeć na stronę wykonawcy, profile w social mediach, by poznać realizowane dotąd w tej formule projekty albo sprawdzić, czy istnieje możliwość ich obejrzenia. Niektóre firmy, takie jak Commercecon, chętnie prezentują potencjalnym klientom wybudowane przez siebie obiekty, a ich przedstawiciele opowiadają o przebiegu procesu realizacji.

Jakie korzyści daje współpraca z generalnym wykonawcą?

Zaplecze wykwalifikowanych pracowników. Dlaczego to takie ważne? Zespół inżynierów pomaga w szybkim załatwieniu wszystkich spraw formalnych, a własne zaplecze wyspecjalizowanych brygad budowlanych pozytywnie wpływa na tempo realizacji inwestycji. W porównaniu do zatrudnienia podwykonawców, a co za tym idzie konieczności koordynacji pracy wielu firm, mając własnych fachowców dużo łatwiej jest planować i zarządzać poszczególnymi etapami procesu budowlanego.

Doświadczenie branżowe. To aspekt, na który uwagę zwrócić powinni inwestorzy działający w branżach wymagających specjalistycznego podejścia do konstrukcji czy wyposażenia obiektu. Mowa choćby o chłodniach i mroźniach, w których musi być zapewniony rygor temperaturowy i wilgociowy, co z kolei przekłada się na wykorzystanie specjalistycznych materiałów budowlanych. Ale dobrym przykładem są też hale przemysłowe, w których istnieje konieczność montażu kilkutonowych suwnic – to z kolei wiąże się z unikalnymi kompetencjami pracowników oraz odpowiednim zapleczem maszyn budowlanych.

Opinie na rynku. Choć sektor budownictwa przemysłowego jest ogromny, wbrew pozorom nie działa na nim niezliczona liczba generalnych wykonawców. Warto spróbować zasięgnąć opinii wśród dotychczasowych klientów wykonawców – informacje z pierwszej ręki na pewno ułatwią decyzję.

Jakie korzyści daje współpraca z generalnym wykonawcą?

Jak przekonują eksperci firmy Commercecon, lista benefitów płynących z wyboru takiej formy współpracy jest długa. Po pierwsze, inwestor kontaktuje się z przedstawicielem tylko jednej firmy, która koordynuje wszystkie prace budowlane (czasem także przygotowawcze) na każdym etapie realizacji inwestycji. Po drugie, powierzając kompleksowy zakres prac jednemu wykonawcy, nie musi się martwić o koordynację poszczególnych etapów robót oraz pracy wielu podwykonawców – ta odpowiedzialność spoczywa na generalnym wykonawcy.

Jakie korzyści daje współpraca z generalnym wykonawcą?

Dzięki temu, budowa przebiega w sposób harmonijny i sprawny, co znacząco ułatwia dotrzymanie terminów ujętych w harmonogramie robót. Powierzenie budowy generalnemu wykonawcy opłaca się także z czysto finansowego punktu widzenia – koordynując całość prac jest w stanie zaproponować najefektywniejsze kosztowo rozwiązania zarówno w kwestiach technologicznych, jak i organizacji prac. I na koniec być może najważniejsze – poprzez zaangażowanie jednej firmy wykonawczej odpowiedzialnej za cały projekt, inwestor może znacząco ograniczyć czas, jaki spędza na budowie, ale też zminimalizować stres, jaki wynika z ogromnej odpowiedzialności oraz ciągłej kontroli. A to dla wielu z nich jest sprawą kluczową!

źródło: Commercecon