W podsumowaniu I półrocza 2024 Grupa CTP oddała do użytkowania 328 000 mkw. inwestycji logistyczno-przemysłowych. To oznacza, że jej portfel nieruchomości w 10 krajach CEE wynosi obecnie 12,4 mln mkw. GLA, a więc powiększył się o 12,7 proc. w ujęciu rocznym. Jednym z głównych rynków wzrostu jest Polska.
Wśród najważniejszych projektów, zrealizowanych w ciągu sześciu pierwszych miesięcy roku, wymienia się kolejne etapy CTPark Zabrze i CTPark Katowice. Śląskie kompleksy zostały rozbudowane odpowiednio o 39 tys. mkw. oraz 23 tys. mkw. i tym samym odpowiadają za blisko 20 proc. podaży Grupy w I półroczu.
W 2024 roku CTP planuje dostarczyć na europejski rynek łącznie od 1 do 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Aktualnie w budowie są 2 mln mkw. nowej przestrzeni najmu. Większość, bo aż 78 proc. to przedsięwzięcia mające na celu rozbudowę istniejących CTParks. Tylko w samej Polsce w realizacji (na różnym etapie zaawansowania) jest obecnie 16 parków biznesowych, które obejmują swoim zasięgiem osiem województw. Powołany w I kwartale tego roku polski zarząd spółki mocno stawia także na rozwój lokalnego banku ziemi.
W I półroczu nabyliśmy ponad 580 tys. mkw. gruntów inwestycyjnych w pięciu strategicznych lokalizacjach. Trzy z nich są usytuowane na terenie aglomeracji warszawskiej, kolejne zaś w Łodzi i Toruniu. Nie przestajemy też szukać następnych działek, zarówno pod rozbudowę istniejących parków, jak i z przeznaczeniem na nowe przedsięwzięcia deweloperskie. Naszą siłą napędową jest rosnący popyt na CTParks. Tylko od początku roku skomercjalizowaliśmy w Polsce około 99 tys. mkw. powierzchni najmu, wyjaśnia Piotr Flugel, Managing Director w CTP Polska.
Jedną z największych ogłoszonych przez dewelopera transakcji w Polsce był wynajem 40 tys. mkw. w CTPark Zabrze firmom PsiBufet i Butternut Box. Równocześnie znaczący udział w tegorocznych wynikach miały nowo rozwijające się przedsiębiorstwa, zainteresowane mniejszymi modułami z możliwością ekspansji. Według prognoz CTP, na rynku będzie podpisywanych coraz więcej tego typu umów.
Natomiast, w skali całej Grupy, CTP wynajęło w I półroczu 918 000 mkw. powierzchni, czyli o 8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak zaznacza Remon Vos, CEO CTP, “Europa Środkowo-Wschodnia to obszar o wysokim potencjale gospodarczym i przyjaznym środowisku biznesowym. W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy wzrost liczby zapytań, dzięki czemu mamy solidną bazę potencjalnych najemców na drugą połowę tego roku”. Dodatkowe potwierdzenie utrzymującego się popytu stanowi 86 tys. mkw. wynajętych w inwestycjach Grupy, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła.
Firma nieustannie inwestuje też w rozwój zrównoważonego portfela nieruchomości. Tylko w tym roku trzy obiekty z polskiego portfolio otrzymały certyfikat BREEAM. Mowa tu o budynkach OPO2AiB oraz OPO3 wchodzących w skład kompleksu CTPark Opole, a także CTPark Sulechów.
Ambicje CTP w zakresie sustainability idą w parze z coraz większą liczbą najemców oczekujących dostępu do zielonej energii z instalacji fotowoltaicznych, która zapewni im bezpieczeństwo energetyczne i niższe koszty operacyjne, a także umożliwi realizację własnych celów ESG. W ramach całej Grupy w I połowie tego roku zainstalowano na dachach CTParks dodatkowe 15 MWp. Dzięki temu łączna moc elektrowni fotowoltaicznych CTP osiągnęła łącznie 115 MWp. Przychody z OZE wyniosły 3,4 mln euro – wzrost o 25 proc. rok do roku.
źródło: CTP