Cyfrowy łącznik
Aktualności Automatyka Logistyka Magazynowanie Technologie

Cyfrowy łącznik

Dzięki postępom w cyfryzacji codziennych operacji logistycznych życie pracowników staje się łatwiejsze, a przepływ towarów bardziej efektywny. Kluczową rolę w DACHSER w procesie zastępowania tradycyjnych narzędzi nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi odgrywa Jan Herzig.

Kiedy Jan Herzig rozpoczął swoją karierę jako student studiów dualnych w DACHSER we wrześniu 2017 r., był jednym z niewielu ekspertów, którzy zajmowali się konkretnie cyfryzacją w codziennej logistyce. Siedem lat później, jako lider zespołu w dziale usług wspólnych, koncentruje się na produktach platformy cyfrowej. Dziś, mając 27 lat, Jan kształtuje przełomowe zmiany w pracy niemal 15 000 pracowników DACHSER na całym świecie.

Nowoczesny_Przemysł_okładka_Fb_Linked 800x500

„Naszym celem jest głębsze zaangażowanie pracowników w operacje oparte na cyfrowej wymianie informacji. Chcemy, by każdy operator logistyczny miał dostęp do treści cyfrowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych” – wyjaśnia Jan Herzig, zarażając swoim entuzjazmem.

Procesy cyfrowe dostępne dla wszystkich

Tablety wprowadzają cyfrową komunikację i wymianę danych – będących już częścią codziennego życia w komercyjnych obszarach firmy dzięki wykorzystaniu aplikacji Microsoft 365 i Teams – do terminali tranzytowych czy magazynów. „To kluczowy krok, ponieważ umożliwia naszym współpracownikom bezpośrednie połączenie cyfrowe. Dzięki temu komunikacja jest dostępna w każdej chwili, a procesy ręczne mogą być zastępowane cyfrowymi, co przekłada się na znaczny wzrost wydajności” – tłumaczy Jan Herzig.

Przykładem takich zmian jest usprawnienie komunikacji między logistykami a serwisantami: dzięki tabletom pracownicy mogą przekazywać informacje oraz przesyłać zdjęcia w czasie rzeczywistym. To jednak tylko jeden z aspektów. Pracownicy magazynów mają również możliwość zgłaszania propozycji usprawnień pracy bezpośrednio do systemu zarządzania pomysłami DACHSER Idea2net.

Jan Herzig regularnie odwiedza ośrodki pilotażowe w Niemczech i Europie, opuszczając swoje biuro w siedzibie głównej w Kempten. Jego celem jest zaangażowanie jak największej liczby pracowników. „Reakcje są zwykle bardzo entuzjastyczne” – mówi z uśmiechem. „Wielu kolegów jest zachwyconych nowym podejściem i nie wyobraża sobie powrotu do pracy bez urządzeń mobilnych i ich funkcji” – dodaje. „To wspaniałe, gdy można w tak prosty sposób zwiększyć wartość pracy profesjonalistów w terminalach tranzytowych”.

Wdrożenie programu „Microsoft 365 meets Logistics Operatives” w niemieckich oddziałach DACHSER zaplanowano na 2025 rok. W przyszłości każdy operator logistyczny DACHSER na świecie ma zostać zintegrowany z systemem komunikacji cyfrowej.

Jan Herzig dostrzega niemal nieograniczony potencjał w dalszym rozwoju cyfrowych rozwiązań. Po wdrożeniu tabletów ich zastosowania mogą być szerokie – od narzędzia DACHSER Translate, rozwijanego przez zespół Jana, po integrację z aplikacjami @ILO czy Telematics.

Szczególne możliwości oferuje zestaw aplikacji smapOne, który pozwala użytkownikom bez wiedzy programistycznej tworzyć proste cyfrowe narzędzia, takie jak elektroniczne listy kontrolne. „Celem jest całkowite zastąpienie tradycyjnych schowków rozwiązaniami cyfrowymi” – mówi Herzig. To podejście wspiera także zrównoważony rozwój – DACHSER oszczędził już ponad 8,9 miliona stron papieru dzięki wdrożeniu procesów cyfrowych.

Zespół Jana Herziga liczy pięć osób, a sam Jan podkreśla, że „świetnie dogadujemy się również poza pracą”. Taki duch współpracy odegrał ważną rolę w wprowadzeniu cyfryzacji do codziennej logistyki. „Integracja produktów platformy cyfrowej to więcej niż innowacja IT. To połączenie cyfrowej i analogowej przyszłości, tworzonej przez ludzi i dla ludzi. To niezwykle ekscytujące” – podsumowuje Herzig.


źródło: DACHSER