Dotacje na automatyzację i robotyzację nie tylko dla dużych przedsiębiorstw
Aktualności Automatyka Biznes Gorące tematy Przemysł 4.0 Robotyka

Dotacje na automatyzację i robotyzację nie tylko dla dużych przedsiębiorstw

Zwiększ zyski oraz rozpoznawalność swojej Twojej firmy dzięki dotacji na nowe maszyny i urządzenia. Dla wielu firm w Polsce w 2023 roku wyzwaniem są rosnące koszty produkcji, czy też zmniejszone ilości dostaw do klientów. Czy oznacza to, że w tym roku nie można zaplanować inwestycji? Nic bardziej mylnego! Wsparcie Twoich inwestycji jest możliwe dzięki już ogłoszonym naborom wniosków w ramach Perspektywy Finansowej na lata 2021-2027.

Dla firm produkcyjnych ogłoszone są konkursy, w których dofinansować można zakup maszyn i urządzeń, opracowanie tzw. „Map drogowych” związanych z Przemysłem 4.0, uczestnictwo w targach międzynarodowych oraz stworzenie modelu biznesowego związanego z wdrożeniem rozwiązań z zakresu GOZ.

Automatyzacja i robotyzacja to korzyści dla Twojej firmy

Era Przemysłu 4.0 dla jednych to czas na wdrożenie nowych technologii, dla drugich to niepewność związana z zastąpieniem fabryk robotami. Jednakże idea tej rewolucji przemysłowej, w ramach której następuje automatyzacja i robotyzacja wielu gałęzi przemysłu ma w ostateczności pomóc człowiekowi, a nie go zastąpić. Automatyzacja, szczególnie w procesie produkcyjnym ma wspierać człowieka przy czynnościach powtarzalnych, co ma przełożenie na wzrost efektywności przedsiębiorstwa.

Automatyzacja to zakup robotów przemysłowych, ale także zakup urządzeń i elementów linii technologicznych umożliwiających zautomatyzowanie procesów w firmie, które dotąd były realizowane przez człowieka. Do tej pory już wiele firm otrzymało dofinansowanie na zautomatyzowanie i zrobotyzowanie procesów m.in. szlifowania i polerowania, mieszania, spawania, gięcia, etc. Firmy te wskazały na wiele korzyści takich jak: oszczędność czasu, redukcja błędów ludzkich, wzrost produktywności, zmniejszenie odpadowości. To wszystko przekłada się na największą korzyść, jaką są zyski z działalności – cyfryzacja i automatyzacja nawet poszczególnych procesów produkcyjnych zwiększa moce o minimum 20%, co przekłada się na wzrost zysków z produkcji.

Możliwości dofinansowania działań w zakresie automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji

Ogłoszony został nabór wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA W MŚP – DZIAŁANIE 1.2. Dofinansowanie kierowane jest dla MŚP, które prowadzą działalność na terenie Polski Wschodniej. Zaznaczyć należy, że region Polski Wschodniej to nie tylko województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, ale także częściowo województwo mazowieckie (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie i opracowanie „Mapy drogowej w kierunku Przemysłu 4.0”. Koszt Mapy drogowej, choć tworzony przed złożeniem wniosku jest kosztem dofinansowanym w 85%. W ramach konkursu sfinansujesz:

  • Zakup maszyn i urządzeń, w tym automatów i robotów przemysłowych
  • Zakup oprogramowania w celu cyfryzacji procesów
  • Koszty robót budowlanych związanych np. z wyrównaniem podłoża pod nowo zakupione urządzenia
  • Koszty usług szkoleniowych

Maksymalne dofinansowanie, jakie możesz otrzymać to 3 mln zł, a maksymalny poziom dofinansowania to 85% (w zależności od rodzaju wydatków). Termin złożenia wniosków upływa 25.10.2023 roku. Nie zwlekaj i dowiedz się więcej o możliwościach konkursu.

A może chciałbyś otrzymać dofinansowanie na wzornictwo w swojej firmie?

W lipcu i sierpniu tego roku możesz jeszcze skorzystać z konkursu, gdzie dofinansujesz proces wzorniczy w firmie. Konkurs ten to WZORNICTWO W MŚP – DZIAŁANIE 1.4. Jeśli inwestycja zaplanowana jest w Polsce Wschodniej to nie wahaj się podjąć wyzwania i otrzymać dofinansowanie nawet do 85% na dofinansowanie całego procesu projektowego, dzięki któremu opracujesz nowe wzory swoich produktów i wdrożenie ich na rynek. Konkurs ten pozwala także na zakup urządzeń i maszyn niezbędnych do wdrożenia nowo zaprojektowanych produktów.

Możliwości dotacji jest więcej!

Czy to wszystkie możliwości konkursów dotacyjnych? Spieszymy z odpowiedzią: Nie! Jeśli interesują Ciebie konkursy badawcze, w ramach których możesz opracować nowe produkty, nowe mieszkanki, czy też nowe technologie łączenia to idealnym rozwiązaniem będzie konkurs Ścieżka SMART (nabór 2), który trwa do 30 października 2023. W ramach tego konkursu, w jednym wniosku możesz ująć prace B+R, koszty inwestycji dla wdrożenia na rynek wyników prac B+R, jak i inne elementy typu rozwiązania cyfryzacyjne, działania z zakresu internacjonalizacji. Co więcej II połowa 2023 roku obfituje w wiele konkursów we wszystkich województwach więc na pewno znajdziemy wspólnie z Tobą odpowiedni konkurs, dopasowany do Twoich potrzeb.

Sprawdź swoje możliwości już teraz i przeanalizuj potrzeby inwestycyjne, żeby skorzystać ze środków unijnych i dofinansować zaplanowane wydatki na ten rok. Zaprojektujemy razem z Tobą Twój biznes!

Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i podpowiemy najlepsze możliwości sfinansowania Twoich inwestycji! Więcej o nas na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.

Autor: Dorota Kołtoniak, Ekspert ds. pozyskiwania dotacji oraz Członek Zarządu firmy Innowia sp. z o.o.


Kontakt:

Patrycja Urbańska – Doradca klienta

+48 535 887 455

p.urbanska@innowia.pl

www.innowia.pl