DS Smith, globalny dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, we współpracy z największymi i najbardziej popularnymi markami z branży FMCG, osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na 16 miesięcy przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.[1]
Rozwiązania oferowane przez DS Smith przyczyniły się do redukcji i wyeliminowania problematycznych tworzyw sztucznych zarówno z opakowań podstawowych jak i wtórnych. Działania mające na celu minimalizowanie udziału plastiku są częścią przyjętej przez DS Smith strategii zrównoważonego rozwoju: „Na Teraz. I na Przyszłość”. Wspiera ona cel firmy, czyli tworzenie opakowań odpowiednich dla zmieniającego się świata. Strategia obejmuje wszystkie operacje DS Smith w 27 krajach Europy i Ameryki Północnej.
Firma skupia się na projektowaniu opakowań zoptymalizowanych pod względem kosztowym i środowiskowym, eliminowaniu zbędnych odpadów oraz wydłużaniu żywotności materiałów. Wśród krajów wyróżniających się pod względem największej liczby zastąpionych sztuk tworzyw sztucznych znalazła się także Polska, która wyeliminowała ponad 154 milionów sztuk plastiku i zastąpiła je alternatywnymi rozwiązaniami na bazie włókien. Na półkach sklepowych zmniejszono liczbę plastikowych przedmiotów codziennego użytku, takich jak opakowania na owoce i warzywa, folie termokurczliwe (często stosowane do owijania butelek napojów gazowanych) czy foliowe torebki.
Zapotrzebowanie na redukcję udziału plastiku w produkcji nadal rośnie. Świadczy o tym choćby fakt, że od momentu wdrożenia w życie strategii zrównoważonego rozwoju DS Smith: „Na Teraz. I na Przyszłość”, tj. od 2020 roku[2], tylko w regionie Europy Wschodniej firma niemal dwukrotnie zwiększyła roczną liczbę zastępowanych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.
Fundamentalną częścią procesu projektowania w DS Smith, a co za tym idzie – osiągania założonych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – są Zasady Projektowania dla Obiegu Zamkniętego oraz Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego. Zostały one stworzone we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur. Blisko 800 projektantów DS Smith zostało przeszkolonych w zakresie projektowania opakowań na potrzeby zamykania obiegu.
Tym samym zwiększył się poziom ich ekspertyzy w zakresie oceny rozwiązań opakowaniowych pod względem zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, możliwości recyklingu, emisji CO2, generowanych odpadów oraz wpływu na łańcuch dostaw, przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej. Dziś eksperci firmy współpracują z partnerami biznesowymi, by jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę i przełożyć ją na konkretne działania w poszczególnych projektach.
Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego są wykorzystywane w wielu sektorach, m.in. podczas projektowania opakowań zbiorczych i transportowych, dedykowanych żywności i napojom, częściom samochodowym oraz opakowań przemysłowych.
– Ustanawiając naszą strategię zrównoważonego rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość” , chcieliśmy uwzględnić cele, które przyniosą pozytywne zmiany środowiskowe zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza DS Smith. Tylko dzięki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi i wspólnym wysiłkom na rzecz zastąpienia problematycznych tworzyw sztucznych możemy realnie przyczyniać się do minimalizowania negatywnego wpływu na naszą planetę. Dziś nie jest to jedynie przywilej, dziś stało się to koniecznością – mówi Michał Zawistowski, Dyrektor Zarządzający w DS Smith Polska. –Cieszę się, że do tej pory tylko w Polsce udało nam się zastąpić 154 miliony sztuk plastiku. Ale to dopiero początek. Nasz Zespół na co dzień poszukuje nowych możliwości zastępowania tworzyw sztucznych – dodaje.
Dodatkowe informacje:
Definicja zastąpionego tworzywa sztucznego:
Każde tworzywo sztuczne, zarówno z podstawowego, jak i wtórnego opakowania, którego objętość została zmniejszona lub całkowicie zastąpiona w wyniku zastosowania bezpośredniego rozwiązania firmy DS Smith w zakresie opakowań zastępujących tworzywa sztuczne, jest uwzględniana w powyższym zestawieniu. Tworzywa sztuczne obejmują między innymi: HDPE, LDPE, LLDPE, PA (nylon), bezwodnik maleinowy PE, PET, PP, PP, PP, zorientowany na PP, PS, PU, PVC, pianki (np. EPE, EPS, EPU) i laminaty.
Kluczowe innowacje DS Smith w zakresie rozwiązań opakowaniowych, które przyczyniły się do wyeliminowania 1 miliarda sztuk elementów z tworzyw sztucznych to:
- DS Smith LiftUp: opracowany we współpracy z Coca-Colą, zastępuje plastikowe folie termokurczliwe stosowane do wielopaków butelek kartonowych w pełni nadającym się do recyklingu uchwytem.
- DS Smith RoundWrap: innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych opakowań na butelki na napoje, zaprojektowana z korzyścią dla środowiska oraz zabezpieczająca przed uszkodzeniami.
- Opakowania na owoce i warzywa (DS Smith Fruits & vegetables punnets): zastępuje jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa. Jest rozwiązaniem wykonanym z włókien, które pochodzą z recyklingu.
DS Smith jest wiodącym globalnym dostawcą zrównoważonych opakowań z papieru na całym świecie, żywo zaangażowanym w działania związane z recyklingiem, gospodarką o obiegu zamkniętym i FTSE100. Firma odgrywa kluczową rolę w łańcuchu wartości w różnych sektorach, w tym w e-commerce, szybko zbywalnych towarach konsumpcyjnych i przemyśle. Poprzez swój cel „Redefining Packaging for a Changing World” oraz strategię zrównoważonego rozwoju Now and Next, DS Smith dąży do całkowitego przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zastępując problematyczne tworzywa sztuczne, eliminując emisję dwutlenku węgla z łańcuchów dostaw i dostarczając innowacyjne rozwiązania w zakresie recyklingu. Model box-to-box in 14 days, możliwości projektowe i strategia innowacji leżą u podstaw tych działań.
DS Smith działa w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, zatrudniając około 30 000 osób. Główna siedziba firmy znajduje się w Londynie.
Na terenie Polski firma posiada 5 fabryk zlokalizowanych w Kielcach, Oławie, Kutnie, Kwidzynie i Bełchatowie oraz centra logistyczne w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Czeladzi. Firma zatrudnia blisko 1500 osób.
Strona firmy – www.dssmith.com
[1] Każde tworzywo sztuczne, zarówno z podstawowego, jak i wtórnego opakowania klienta, którego objętość została zmniejszona lub całkowicie zastąpiona w wyniku zastosowania bezpośredniego rozwiązania firmy DS Smith w zakresie opakowań zastępujących tworzywa sztuczne, jest ujęta. Tworzywa sztuczne obejmują między innymi: HDPE, LDPE, LLDPE, PA (nylon), bezwodnik maleinowy PE, PET, PP, PP, PP, zorientowany na PP, PS, PU, PVC, pianki (np. EPE, EPS, EPU) i laminaty.
[2] 92% wzrostu rocznej ilości wymienianych tworzyw sztucznych w regionie Europy Wschodniej w porównaniu z rokiem 2020/21 i rokiem 2023/24.
źródło: DS Smith