Premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej.
O raporcie
Raport „Elastyczność energetyczna w Polsce” stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się w proces transformacji rynku energii odnawialnej. Dostarcza cennych informacji, które pomogą podjąć odpowiednie decyzje i zainwestować w przyszłość energii odnawialnej w Polsce.
Oprócz szczegółowej analizy polskiego systemu elektroenergetycznego zawiera m.in.:
- przegląd źródeł energii odnawialnych w Polsce i perspektywy ich rozwoju;
- ocenę elastyczności w długim okresie, w tym ocenę potencjalnych mocy zainstalowanych w Polsce;
- analizę polityki i regulacji rynku energii odnawialnej w Polsce;
- ocenę potencjału technologicznego i infrastrukturalnego polskiego systemu energetycznego;
- przegląd aktualnych projektów elastyczności energetycznej w Polsce, w tym projektów magazynowania energii;
- kierunki rozwoju technologii i polityki elastyczności energetycznej.
Opracowanie wzbogacono o opinie ekspertów z organizacji branżowych i biznesów kształtujących oblicze polskiej elektroenergetyki.
Główne wnioski
Elastyczność energetyczna to kluczowy element dla przyszłości zrównoważonej energetyki, umożliwiający skuteczne zarządzanie zmiennością popytu i podaży energii w złożonym ekosystemie energetycznym.
Usługi związane z elastycznością energetyczną zapewniają operatorom przede wszystkim zwiększenie efektywności i poprawę bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego poprzez utrzymanie równowagi bilansowej i wymaganego poziomu mocy.
Raport omawia prognozowane korzyści środowiskowe, gospodarcze i społeczne, które wynikają ze stosowania rozwiązań elastyczności energetycznej:
- poprawa efektywności energetycznej sieci elektroenergetycznych,
- poprawa jakości i niezawodności dostawy energii,
- redukcja emisji gazów cieplarnianych,
- zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu elektroenergetycznego,
- oszczędności dla odbiorców,
- rozwój techniki i nowych technologii,
- zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego,
- nowe możliwości dla konsumentów.
W związku z tym perspektywy rozwoju usług elastyczności energetycznej są bardzo obiecujące. Zbyt wolna modernizacja i rozwój infrastruktury energetycznej sprawiają, że coraz pilniejsze staje się zapewnienie ciągłej i stabilnej pracy sieci i systemów elektroenergetycznych.
W raporcie omówione zostały potencjalne kierunki rozwoju usług elastyczności:
- rozwój technologii i techniki w obszarach pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji energii,
- współpraca między sektorami energetycznym, przemysłowym i transportowym,
- integracja systemów energetycznych,
- rozwój rynków/platform potrzebnych do sprzedaży i zakupu usług elastyczności,
- współpraca międzynarodowa,
- doskonalenie regulacji prawnych sprzyjających elastyczności energetycznej.
Raport dostępny jest do pobrania na stronie:
Eksperci
Barbara Adamska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Janusz Gajowiecki – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka – Akademia Górniczo Hutnicza, Krzysztof Kochanowski – Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii, Wojciech Kubak – Business Development Manager Danfoss Drives, Michał Michulec – Dyrektor – Zarządzający Neisa, Jacek Misiejuk – Prezes Zarządu ENEL X Polska, Jacek Stankiewicz – Prezes Zarządu Elsta sp. z o.o., Remigiusz Szlendak – Główny Specjalista ds. DSR w Enspirion Grupa ORLEN, Michał Wypychewicz – Chief Executive Officer ZPUE S.A., Bartłomiej Zysiński – Prezes Zarządu Solartech Sp. z o.o.
Patronat merytoryczny
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Białostocka
Patronat branżowy
Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności, Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polski Stowarzyszenie Magazynowania Energii
O Danfoss:
Danfoss tworzy zaawansowane technologie, które umożliwiają budowanie lepszego jutra, opartego na inteligentnych i efektywnych rozwiązaniach. W rozwijających się miastach na całym świecie zapewniamy dostawy świeżej żywności i optymalny komfort w domach i biurach, jednocześnie odpowiadając na potrzebę zapewnienia energooszczędnej infrastruktury, połączonych systemów i zintegrowanych z nimi źródeł energii odnawialnej. Nasze rozwiązania znajdują zastosowanie w takich sektorach, jak chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, przetwarzanie energii, sterowanie silnikami oraz w zakresie pojazdów i maszyn przemysłowych. Początki naszej innowacyjnej inżynierii sięgają 1933 roku. Obecnie Danfoss zajmuje wiodącą pozycję na rynku, zatrudniając ponad 40 000 osób i obsługując klientów w ponad 100 krajach. Jesteśmy prywatną firmą należącą do rodziny założycieli.
Więcej informacji na stronie www.danfoss.pl i www.danfoss.com
O Elsta
Elsta działa na rynku od 1988 roku. Podstawę oferty stanowią kompleksowe usługi w zakresie produkcji i dostaw urządzeń elektrycznych dla przemysłu. Projektujemy i dostarczamy rozwiązania zwiększające elastyczność energetyczną naszych klientów takie jak magazyny energii, stacje transformatorowe czy rozdzielnice niskiego i średniego napięcia. Posiadamy kompetencje związane z projektowaniem części elektrycznej dla obiektów przemysłowych, kompletacją dostaw, pracami instalacyjnymi oraz serwisem. Wykonujemy prace w zakresie rozwiązań automatyki i sterowania. Elastyczność oferty połączona z fachową wiedzą umożliwia dostosowanie projektu i sposobu jego wykonania do indywidualnych potrzeb zamawiającego.
Więcej informacji na stronie www.elsta.pl
O Neisa
Jesteśmy grupą zrzeszającą specjalistów z dziedziny automatyki, elektryki i energetyki przemysłowej. Zajmujemy się autoryzowaną sprzedażą i serwisem przemienników częstotliwości. Wykonujemy przeglądy napędów elektrycznych oraz mechaniki na obiektach przemysłowych w Polsce i za granicą.
Więcej informacji na stronie www.neisa.pl-
źródło: Danfoss