Koncepcja Work-Life Fit polega na pracy z dowolnego miejsca, w różnych godzinach, a także na elastycznym podejściu do postawionych zadań i ich realizacji. Liczy się efekt wykonanej pracy, a nie czas, w jakim została ona zrealizowana. W idei Work-Life Fit chodzi o takie stworzenie kultury organizacji pracy, która ułatwi łączenie życia zawodowego z osobistym, pozwoli pracownikowi na zaplanowanie sobie tak dnia pracy, żeby efekt końcowy został zrealizowany.
W Polsce są firmy, które jeszcze przed pandemią pracowały zdalnie, łączyły przyjemne z pożytecznym, czyli pracę z życiem prywatnym w godzinach pracy.
Jak wskazują wyniki raportu przygotowanego przez SW Research, tylko 10% firm umożliwia swoim pracownikom wybór pracy: z biura, hybrydowo czy zdalnie. Według badań w ponad 80% firm praca odbywa się w stałych i powtarzalnych godzinach (8.00–16.00), a w co piątej firmie mimo stałego czasu pracy zostały wprowadzone elastyczne godziny rozpoczęcia, zazwyczaj między 8:00 a 10:00.
Kolejne badania związane z pandemią i pracą zdalną przeprowadził portal Pracuj.pl. Polacy, którzy już mogli dokonać wyboru pomiędzy stylem pracy zdalnym czy hybrydowym (np. dwa dni w domu, trzy dni w biurze), najczęściej wybierali zacisze domowe. W tych modelach pracę wykonywało aż 35% pracowników uczestniczących w badaniu, a co dziesiąta osoba, realizująca wówczas pracę zdalnie lub hybrydowo, chciała wracać po pandemii do pracy w systemie stacjonarnym.
Taki model pracy jak Work-Life Fit ma na celu m.in. zwiększyć zaangażowanie pracownika, poprawić jego organizację pracy, zmniejszyć poziom stresu, wykonać pracę efektywniej, a także zbudować zaufanie na linii przełożony – pracownik. Jakie mogą być korzyści dla pracodawców? Na pewno uzyskanie większej lojalności pracowników, innowacyjność na rynku i dobra opinia organizacji, a co najważniejsze długoterminowa współpraca pracodawca – pracownik.
Jakie są zazwyczaj wymieniane zalety pracy zdalnej?
– oszczędność czasu poświęcanego na dojazdy do pracy (korki w dużych miastach),
– oszczędność na wydatkach związanych z kosztami paliwa,
– możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy i z dowolnego miejsca,
– więcej czasu spędzonego z bliskimi.
Czy praca zdalna jest dla każdego? Mogłoby się wydawać, że tak, jednak zanim postanowisz zmienić organizację, może warto w pierwszej kolejności skorzystać z modelu hybrydowego. Jak już wiemy z badań, system zdalny nie dla każdego okazał się korzystny. Do głównych niedogodności pracy zdalnej zaliczyć możemy:
– utrzymywanie rzadszych kontaktów interpersonalnych ze współpracownikami,
– odczuwanie samotności czy tęsknoty,
– mniejsza potrzeba zadbania o siebie.
Choć znajomość idei Work-Life Fit nie jest jeszcze rozwinięta na wysokim poziomie w Polsce, a także ma swoich przeciwników, to jednak jej popularność z każdym dniem wzrasta i zdobywa coraz większą grupę zwolenników. Ta nowoczesna kultura organizacji pracy może być korzystna nie tylko dla młodych rodziców, kobiet w ciąży czy wracających z urlopu macierzyńskiego, ale dla wszystkich tych, którzy dobrze odnajdywali się w okresie powszechnej pracy zdalnej w trakcie pandemii, a także dla tych, którzy preferują pracę w godzinach wieczornych.
Organizacje powinny pomyśleć o bardziej elastycznych formach współpracy i komunikacji. Może dobrze byłoby przeprowadzić w firmie ankietę, by poznać zdanie pracowników odnośnie do tego, co ich motywuje do pracy, czy taka koncepcja będzie dla nich istotna przy wyborze pracodawcy. W obecnych czasach kandydaci przy zmianie pracy kierują się nie tylko oczekiwaniami finansowymi, ale także systemem pracy. Wynika to z tego, że pragną jednocześnie pracować, podróżować i rozwijać się bez ograniczeń.
Z korzyścią dla pracowników wiele firm międzynarodowych wprowadza różne rozwiązania, które są charakterystyczne dla modelu Work-Life Fit, np. krótszy dzień czy tydzień pracy, dodatkowe dni urlopowe, np. dzień wolny w urodziny, a także możliwość pracy zdalnej z dowolnej lokalizacji czy nawet dofinansowanie własnego domowego biura.
Idea Work-Life Fit to nie tylko możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, w różnych godzinach, ale również bardziej elastyczne podejście do formy świadczenia pracy. Badania przeprowadzone przez socjolożkę Phyllis Moen dowodzą, że osoby pracujące w tym modelu są zdrowsze, bardziej zaangażowane, mniej zestresowane, a pozytywne efekty tego podejścia doświadczają również ich rodziny.
Pamiętajmy, że czasy nieustannie się zmieniają. Trzeba stworzyć kulturę organizacyjną, która ułatwi łączenie życia zawodowego z osobistym i da pracownikowi wybór, z jakiego miejsca chciałby pracować i jak chciałby zorganizować sobie pracę, tak by KPI (ang. key performance indicators) były wykonane. Jak mówi zasada Pareto, 20% naszego wysiłku odpowiada za 80% uzyskanych efektów.
Podsumowując, koncepcja Work-Life Fit jest po to, aby zaufać sobie nawzajem, zakładać cele, komunikować się ze sobą w sposób zrozumiały, rozmawiać o potrzebach i nie rozliczać się z każdej minuty, a w samej idei pracy ważne jest to, aby dążyć do zbudowania i utrzymania pozytywnego nastawienia do pracy.
Autorka: Aleksandra Polak, dyplomowany psychotraumatolog, pedagog, rekruterka w firmie Randstad, sojuszniczka różnorodności.