Aktualności Automotive Nowości Produkcja

Nowoczesne narzędzie do produkcji silników pojazdów elektrycznych

Kennametal wprowadza najlżejszą wersję narzędzia do produkcji silników pojazdów elektrycznych, pozwalającą skrócić czas konfiguracji i obróbki. Nowoczesne narzędzie do obróbki otworów stojana, wykonane metodą druku 3D, waży zaledwie 7kg, zapewniając szybką wymianę narzędzi i szybki rozruch centrów obróbczych

Kennametal wprowadza nową generację narzędzia, wyprodukowanego metodą druku 3D, przeznaczonego do obróbki otworów w aluminiowych korpusach silników do pojazdów elektrycznych. Charakteryzuje się ono zmodyfikowaną konstrukcją ramion, większą rurą środkową wykonaną z włókna węglowego oraz dalszą redukcją masy o 20 procent w porównaniu z oryginalnym projektem. To złożone narzędzie jest w stanie obrabiać trzy duże średnice w jednym cyklu, skracając czas konfiguracji i obróbki przy produkcji komponentów samochodowych oraz zapewniając największą dokładność i najlepszą jakość powierzchni.


Wykonane metodą druku 3D, narzędzie do obróbki otworów stojana z korpusem z włókna węglowego, waży 7,3 kg.
Niedawno przeprojektowane narzędzie zdobyło nagrodę Best of Industry MM MaschinenMarkt w kategorii Production and Manufacturing na podstawie głosów czytelników i ekspertów branżowych.

“Ponieważ nasi klienci z branży motoryzacyjnej poszerzają ofertę pojazdów hybrydowych i elektrycznych, nadal odpowiadamy na ich zapotrzebowanie na lżejsze systemy narzędziowe. Wykorzystując zaawansowane techniki produkcyjne, takie jak druk 3D, zmniejszyliśmy wagę o kolejne 20 procent w stosunku do narzędzia pierwszej generacji, jednocześnie poprawiając kontrolę spływu wióra i zwiększając sztywność narzędzia. Innowacje te pomagają naszym klientom pracować szybciej i wydajniej,” powiedział Ingo Grillenberger, menadżer produktu z firmy Kennametal.

Obrabiając trzy średnice w jednym cyklu, narzędzie do obróbki otworów stojana zapewnia bardzo dobre wyrównanie i współosiowość obrabianych powierzchni, równocześnie pozwalając na znaczne skrócenie czasu cyklu. Ten lekki komponent, wykonany metodą druku 3D, umożliwia szybszą wymianę narzędzi oraz zapewnia duże przyspieszenia nawet na mniej wydajnych maszynach. Wymagane parametry powierzchni i tolerancje komponentów są uzyskiwane bezproblemowo.

 


Ramiona w kształcie płata z wewnętrznym przepływem chłodziwa i technologią rozwiercania RIQ. Złożone funkcje wewnętrzne i zewnętrzne, których realizację umożliwia produkcja przyrostowa.

Bezproblemowy spływ wióra jest możliwy dzięki zastosowanym ramionom w kształcie płata z wewnętrznym przepływem chłodziwa, doprowadzanego precyzyjnie i w wystarczającej ilości do krawędzi skrawających i wkładek prowadzących. Byłoby to trudne lub niemożliwe do taniego wyprodukowania z wykorzystaniem technik tradycyjnych, ale druk 3D umożliwia realizację nawet tak złożonych funkcji wewnętrznych. Dodatkowo, system rozwiercania Kennametal RIQ zapewnia łatwą regulację średnicy i bezproblemowe ustawianie nowych płytek.

 


Po lewej stronie projekt pierwszej generacji (9,5 kg), a po prawej najnowsze warianty (<8 kg), zapewniające bezproblemową wymianę narzędzi.

 

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem RIQ Reamer.

O firmie Kennametal Firma Kennametal Inc., posiadając ponad 80-letnie doświadczenie na pozycji lidera technologicznego, pomaga swoim klientom zwiększyć produktywność dzięki materiałoznawstwu, oprzyrządowaniu i rozwiązaniom zwiększającym odporność na zużycie narzędzi. Klienci z sektora lotniczego, robót ziemnych, energetyki, inżynierii ogólnej i transportu zwracają się do Kennametal o pomoc przy zwiększaniu precyzji i efektywności. Każdego dnia około 8,600 tys. pracowników pomaga klientom z ponad 60 krajów zachować konkurencyjność na rynku. Firma Kennametal wygenerowała prawie 1,8 mld USD przychodów w roku fiskalnym 2021. 

źródło: Kennametal Polska, Sp. z.o.o.