Zarząd GARO AB podjął decyzję o inwestycji w nowy obiekt produkcyjno-logistyczny w Szczecinie, który będzie zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie istniejącego obiektu. Powierzchnia zakładu wyniesie około 15 000 mkw. i pozwoli na znaczne zwiększenie zdolności produkcyjnych przede wszystkim w obszarach biznesowych E-mobility i Electrification.
Rozpoczęcie budowy planowane jest na drugi kwartał 2022 r., a ukończenie w lecie 2023 r. Istniejący już obiekt ma wystarczającą zdolność produkcyjną do czasu uruchomienia nowej fabryki. Całkowity budżet inwestycyjny wynosi około 85 mln SEK (ok. 40 mln zł). Po uruchomieniu drugiej fabryki, możliwości produkcyjne stacji ładowania w GARO Polska wzrosną 10-krotnie.
Strategiczna lokalizacja
– Obserwujemy znaczny wzrost, szczególnie w zakresie elektromobilności. Szczecin w Polsce jest strategicznie położony dla szybko rozwijającego się rynku europejskiego, obok głównych rynków GARO w regionie nordyckim. Inwestycja zapewni znaczny wzrost wydajności, przy jednoczesnym zabezpieczeniu takich aspektów jak środowisko i zrównoważony rozwój. Jednocześnie zamierzamy nadal inwestować w istniejące jednostki produkcyjne GARO w Szwecji, które charakteryzują się wysokim poziomem wydajności – powiedział Patrik Andersson, Dyrektor Generalny GARO.
Właściwy kierunek
– To dla mnie nobilitujące, że nasz szwedzki Zarząd po raz kolejny zdecydował się zaufać GARO Polska, dzięki czemu możemy rozpocząć największą w historii dotychczasowej współpracy inwestycję. Zdecydowanie utwierdza to zarówno mnie, jak i cały nasz Zespół z którym mam przyjemność współpracować w przekonaniu, że przyjęliśmy właściwy kierunek działania. Z entuzjazmem i ekscytacją podejmujemy nowe wyzwanie – powiedział Marek Samborski, CEO Garo Polska.
– Wszyscy jesteśmy oczywiście szalenie podekscytowani nową inwestycją, która cieszy tym bardziej, że jednym z powodów jej realizacji jest zwiększenie mocy produkcyjnej GARO Polska do poziomu 20.000 stacji ładowania pojazdów elektrycznych tygodniowo – dodał Krzysztof Zamożny Head of Sales E-mobility Garo Polska.
Sprawdzona firma
– Obok autobusów elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych stacje ładowania stają się podstawowym, polskim towarem eksportowym w sektorze elektromobilności. Duża w tym zasługa firmy Garo, która jest obecna w Polsce już od 1996 r. Przyspieszenie rozbudowy infrastruktury ładowania jest niezbędne w kontekście elektryfikacji transportu drogowego, a nasz kraj odgrywa coraz ważniejszą rolę w łańcuchu dostaw w tym kluczowym segmencie – podkreślił Jan Wiśniewski, Kierownik Centrum Badań i Analiz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).
Grupa GARO opracowuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne produkty i systemy dla rynku instalacji elektrycznych pod własną marką. Oferta GARO dla klientów polega na dostarczaniu kompletnych rozwiązań w obszarach produktów elektrycznych, produktów dystrybucyjnych, e-mobilności, działalności projektowej i zasilania tymczasowego, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa elektrycznego, przyjazności dla użytkownika i zrównoważonego rozwoju. GARO zostało założone w 1939 roku, ma swoją siedzibę w szwedzkim Gnosjö i jest dziś międzynarodową firmą prowadzącą działalność w sześciu krajach z ponad 500 pracownikami. Zakłady produkcyjne firmy ze Szwecji znajdują się m.in. w Gnosjö i Värnamo, a także w Szczecinie. GARO jest notowana na giełdzie Nasdaq Stockholm.
źródło: OPRA