REDD, lider w dostarczaniu zaawansowanych danych i analiz dotyczących nieruchomości komercyjnych w regionie CEE, prezentuje raport podsumowujący pierwszy kwartał 2025 roku na rynku magazynowym. Wyniki opracowania potwierdzają oznaki wyhamowania w sektorze.
Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku dostarczono na rynek 0,57 mln m² nowej powierzchni magazynowej, co jest wynikiem wyższym niż w poprzednim kwartale, ale niższym niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie aktywność deweloperska pozostaje na solidnym poziomie. W budowie pozostaje aż 2 mln m² powierzchni magazynowej, co jest wartością większą o 160 tys. m² w porównaniu do końca roku 2024. Wskazuje to na kontynuację inwestycji w najbliższych miesiącach. Liderem pod względem skali aktywności budowlanej bezsprzecznie jest Wrocław (428 tys. m²), za nim plasują się Górny Śląsk (405 tys. m²) i Warszawa (360 tys. m²). Te lokalizacje wyraźnie zdominowały rynek pod względem nowych projektów.
Nowa podaż
W pierwszym kwartale 2025 roku oddano do użytku łącznie 572 562 m² nowej powierzchni magazynowej w Polsce. Największą aktywność deweloperską odnotowano na rynku wrocławskim, gdzie ukończono 173 061 m². Drugim najbardziej aktywnym rynkiem był Górny Śląsk (123 155 m²), a trzecim – Bydgoszcz i Toruń (85 000 m²). Te trzy lokalizacje odpowiadają za blisko 67% nowej powierzchni dostarczonej w pierwszym kwartale tego roku.
„Nowa podaż ukończona na rynku magazynowym w pierwszym kwartale 2025 roku utrzymała się na poziomie zbliżonym do średnich wartości obserwowanych w poprzednich kwartałach. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach sytuacja będzie stabilna utrzymując się na podobnym poziomie jak w pierwszych miesiącach 2025 roku.” – komentuje Krzysztof Foks, Head of Research w REDD.
Pustostany na stabilnym poziomie
Współczynnik pustostanów na poziomie 8,2% w skali kraju wskazuje na stabilną sytuację, choć różnice między regionami są wyraźne. Od rekordowo niskich wartości w Opolu (3,5%), aż po 21,5% w Polsce Zachodniej.
Polska Centralna liderem w dostępnej powierzchni
Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku w budynkach istniejących znajdowało się 3,02 mln m² powierzchni dostępnej od zaraz. Jednak najwięcej niewynajętej powierzchni zlokalizowanych było w Polsce Centralnej (545 tys. m²).
Polski rynek magazynowy wszedł w fazę przemian, które wymagają szczególnej uwagi ze strony inwestorów, deweloperów oraz najemców. Kluczowym wyzwaniem będzie dostosowanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych oraz dynamicznie ewoluujących potrzeb najemców. Choć tempo oddawania nowych powierzchni wyraźnie spadło, aktywność budowlana oraz dostępność istniejącej infrastruktury pozostają na stabilnym poziomie, dając solidne podstawy do dalszego rozwoju.
Warto zauważyć, że główne rynki, takie jak Warszawa, Górny Śląsk i Wrocław, utrzymują wiodącą pozycję zarówno pod względem istniejącej powierzchni, jak i nowych realizacji. Jednocześnie analiza współczynnika pustostanów uwypukla zróżnicowanie regionalne, które może wpływać na decyzje inwestycyjne w poszczególnych lokalizacjach.
Wyniki raportu wyraźnie wskazują, że pomimo spowolnienia rynek magazynowy w Polsce wciąż ma przed sobą obiecujące perspektywy. Umiejętność adaptacji nadal pozostaje najważniejszym czynnikiem, który może zdecydować o sukcesie uczestników rynku w nadchodzących miesiącach.
Tegoroczna edycja raportu po raz pierwszy analizuje również dane dotyczące pozwoleń na budowę obiektów magazynowych. „Z obszernej bazy danych, obejmującej setki tysięcy rekordów, wydzieliliśmy wyłącznie pozwolenia dotyczące budowy i rozbudowy budynków magazynowych, udzielone właścicielom i inwestorom aktywnie działającym w segmencie magazynowym.” – mówi Krzysztof Foks. Dane zawarte w tej części są dostępne wyłącznie dla użytkowników platformy REDD.
Więcej danych i analiz wraz z wykresami znajduje się w raporcie dostępnym do pobrania na stronie: https://www2.reddplatform.com/raporty/nowy-raport-magazynowy-redd-q1-2025-juz-dostepny/
źródło: REDD