Według Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych na koniec czerwca 2024 roku rynek nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce wynosił ponad 33,5 miliona m kw. Jednocześnie raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) „Zrównoważone certyfikowane budynki 2024” wskazuje, że coraz więcej magazynów ubiega się o certyfikaty środowiskowe. Do tego typu „zielonych” obiektów dobrym rozwiązaniem są posadzki żywiczne z grupy Flowcrete LE, na bazie wytrzymałych żywic epoksydowych, o niskiej emisji LZO potwierdzonej certyfikatem Indoor Air Comfort ® Gold.
Jakie posadzki sprawdzają się w magazynach?
W przypadku magazynów podstawowym zadaniem posadzek, stanowiących wierzchnią warstwę podłogi, jest ochrona betonowego podłoża przed zniszczeniem, a składowanych towarów przed zapyleniem. Główne obciążenia użytkowe są związane z ruchem ludzi i pojazdów, uderzeniami palet z towarem oraz wyciekami różnych substancji w wyniku uszkodzenia opakowań produktów.
Posadzki żywiczne stanowią trwałe i wytrzymałe, szczelne, nienasiąkliwe powłoki, które łatwo utrzymać w czystości. Mogą być wykonywane w różnych technologiach i zawierać rozmaite dodatki, np. piasek kwarcowy, który pozwala dostosować ich stopień antypoślizgu i wytrzymałość mechaniczną do panujących w obiekcie warunków. W przypadku budynków realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa duże znaczenie ma dobór materiałów wykończeniowych, m.in. pod kątem jakości powietrza wewnętrznego i emisji CO2.
Dlaczego warto stosować posadzki Flowcrete LE w „zielonych” magazynach?
Flowcrete LE to grupa posadzek żywicznych zbudowanych na bazie bezrozpuszczalnikowych żywic epoksydowych, o niskiej emisji lotnych związków organicznych, tzw. VOC (LZO). Te substancje chemiczne, w skrócie określane jako LZO, mają znaczny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a tym samym – zdrowie lub samopoczucie ich użytkowników.
Posadzki z tej grupy stanowią niskoemisyjne wersje znanych i sprawdzonych posadzek wykonywanych na bazie tradycyjnych żywic epoksydowych, przy czym ich parametry wytrzymałościowe zostały utrzymane bez zmian.
Niska emisja LZO w gamie posadzek Flowcrete LE została potwierdzona certyfikatem Indoor Air Comfort ® Gold. Znak ten jest przyznawany przez organizację Eurofins na podstawie regularnych badań materiałów w laboratoriach oraz audytów w zakładzie produkcyjnym. Oznacza, że posadzki spełniają rygorystyczne wymogi dotyczące jakości powietrza, a także limity emisji wskazane w systemach certyfikacji środowiskowej, takich jak LEED, BREEAM, czy WELL, oraz w przepisach taksonomii Unii Europejskiej. Ponadto dla wszystkich posadzek z grupy Flowcrete LE dostępne są Deklaracje Środowiskowe Produktów (EPD) zawierające szczegółowe informacje na temat ich śladu węglowego w całym cyklu życia.
Systemy posadzkowe dostosowane do warunków użytkowania
W przypadku „zielonych” magazynów obciążonych głównie ruchem pieszym oraz średnio intensywnym ruchem wózków widłowych wystarczające może być pokrycie betonowego podłoża niskoemisyjną powłoką z żywicy epoksydowej Flowcoat SF41 LE, w wersji gładkiej lub przeciwpoślizgowej.
Tam, gdzie podłoże jest narażone na intensywne obciążenia mechaniczne i chemiczne, np. w magazynach wysokiego składowania, sprawdzają się posadzki epoksydowo-kwarcowe w technologii zacierania mechanicznego, o niskiej emisji LZO – Peran STB Public. Ta posadzka, wykonywana na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej oraz barwionego piasku kwarcowego, łączy wysoką odporność na zarysowania, ścieranie i uderzenia z atrakcyjną estetyką.
W podlegających certyfikacji środowiskowej magazynach, w których przechowywane są czułe na wyładowania elektrostatyczne urządzenia elektroniczne, materiały łatwopalne lub substancje zagrożone wybuchem, stosuje się posadzki antyelektrostatyczne spełniające wymagania norm PN-EN 61340-5-1 i PN-EN 61340-4-5. Przykładem takiego rozwiązania o niskiej emisji LZO jest posadzka Peran ESD STB LE, czyli system epoksydowo-kwarcowy, który dzięki zastosowaniu we wszystkich warstwach powłoki dodatków przewodzących ma znakomitą zdolność odprowadzania ładunków elektrostatycznych do uziemienia, a przy tym jest wytrzymały mechanicznie.
Ze względu na szeroki wybór materiałów i technologii, kluczową sprawą jest dobór rozwiązania posadzkowego do panujących w magazynach warunków oraz szczególnych wymagań, związanych m.in. z certyfikacją środowiskową. Pomocą w tym zakresie służą eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta i dostawcy posadzek na bazie żywic syntetycznych.
źródło: Newseria