Sofidel, jedna z wiodących na świecie grup w przemyśle papierniczym, zajmująca się produkcją papieru higienicznego do użytku domowego, znana szczególnie we Włoszech i Europie z marki Regina, otworzyła wysoce zautomatyzowany magazyn w swoim zakładzie w Ciechanowie. Nowy magazyn o powierzchni 11 000 m2 może obsłużyć 32 000 palet towarów i został zaprojektowany tak, aby zapewnić wyższą wydajność i standardy bezpieczeństwa.
Zautomatyzowany magazyn w Ciechanowie jest drugim tego typu obiektem wybudowanym przez Sofidel w Europie (po Szwecji), a trzecim na świecie (po Circleville w Ohio w Stanach Zjednoczonych).
Cechy nowego magazynu
Efektywność w zakresie przestrzeni, logistyki i obsługi klienta
W magazynie palety towarów są składowane na powierzchni 8 500 m2 rozmieszczonej na ośmiu piętrach. Sześć wózków widłowych sterowanych laserowo działa tutaj bez udziału operatora, a autonomiczne wózki rozmieszczające palety wyrobu gotowego przenoszą je lub odbierają w wyznaczonym przez system sterowania module magazynowym. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 40% powierzchni do przechowywania.
W normalnych warunkach, przez 7 dni w tygodniu, obsługa produktów jest automatyczna aż do doków załadunkowych ciężarówek, gdzie następnie kontrolę przejmuje operator. Jednak od gotowego produktu do magazynu proces transportu palet jest w pełni zautomatyzowany, bez użycia wózków widłowych. Najpierw transport odbywa się za pomocą autonomicznych wózków, które rozmieszczają palety gotowych produktów w obrębie zakładu produkcyjnego, aby przygotować je do składowania.
Drugi etap to transport z hali produkcyjnej do nowego magazynu (który znajduje się około 400 metrów od zakładu), który odbywa się za pomocą dwóch autonomicznych ciężarówek, sterowanych przez system GPS i transpondery w celu zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego przemieszczania się aut. Oba pojazdy mogą obsłużyć do 200 palet produktów na godzinę.
Wreszcie, dzięki integracji oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) zarządzającego zamówieniami klientów z systemem zarządzania magazynem (WMS) kontrolującym stan zapasów, dział łańcucha dostaw może zarządzać operacjami realizacji zamówień w sposob bardziej wydajny. Dzieje się to na drodze automatycznego przywoływania palet produktów z magazynu do doków załadunkowych, z uproszczeniem logistyki i optymalizacją przychodzących i wychodzących przepływów towarów. Zwiększyło to również liczbę wysyłek i skróciło czas dostaw dla klientów.
Bezpieczeństwo w zakresie zapobiegania wypadkom i ryzyku pożarowemu
Magazyn towarów ma dwie cechy, które podnoszą jego standardy bezpieczeństwa: po pierwsze, pracownicy i poruszające się maszyny nie znajdują się w tym samym miejscu, co eliminuje wszelkie ryzyko na drodze kontaktu między pracownikami a poruszającymi się maszynami. Po drugie, zmniejszenie ryzyka pożarowego, ponieważ w tej przestrzeni, która jest odizolowana od reszty budynku, a dostęp do niej jest ograniczony i jest ściśle monitorowana, stężenie tlenu jest zredukowane do 14%. Pozwala to na utrzymanie atmosfery nadającej się do oddychania, ale zapobiega rozwojowi
i rozprzestrzenianiu się płomieni.
Wymagana ewolucja profili stanowisk
Przy korzystaniu z tych technologii, nawet w tej części zakładu produkcyjnego, postać pracownika coraz częściej ewoluuje od prostego operatora do kontrolera procesu i kierownika magazynu. Profil umiejętności potrzebnych do obsługi magazynu zmienia się z ręcznego przenoszenia za pomocą wózków widłowych na nadzorowanie zautomatyzowanych maszyn. Pojawiło się zatem zapotrzebowanie na lepiej wyszkolonych specjalistów. W tym celu Sofidel przeprowadził niezbędne szkolenia dla pracowników zakładu w Ciechanowie, które pozwoliły im podnieść kwalifikacje i obsługiwać bardziej złożone procesy.
Zakład produkcyjny w Ciechanowie
Zakład produkcyjny w Ciechanowie, w którym otwarto nowy magazyn, jest zakładem zintegrowanym, obejmującym zarówno etap wytwarzania papieru (od masy celulozowej – surowca procesu produkcyjnego – do papieru), jak i etap produkcji gotowych wyrobów papierowych. Moce produkcyjne zakładu potroiły się w ostatnim czasie. Dziś zakład Sofidel w Ciechanowie zajmuje powierzchnię 230 000 m2, zatrudnia 450 osób i produkuje 90 000 ton papieru rocznie. Firma Sofidel Polska, wchodząca w skład Grupy Sofidel, rozpoczęła działalność w 2001 roku.
Grupa Sofidel
Grupa Sofidel jest jednym z wiodących producentów papieru do użytku higienicznego i domowego na całym świecie. Założona w 1966 roku Grupa posiada spółki zależne w 13 krajach – Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Niemczech, Szwecji, Polsce, na Węgrzech, w Grecji, Rumunii i USA – zatrudniające ponad 6 500 pracowników, generujące sprzedaż netto w wysokości 2 801 milionów euro (2022) i posiadające zdolność produkcyjną ponad miliona ton rocznie (1 440 000 ton w 2022 r.). „Regina”, najbardziej znana marka, jest obecna na prawie wszystkich rynkach referencyjnych. Inne marki to: Sopalin, Le Trèfle, Hakle, Softis, Nalys, Cosynel, KittenSoft, Lycke, Nicky, Papernet.
Jako członek UN Global Compact i międzynarodowego programu WWF Climate Savers, Grupa Sofidel uważa zrównoważony rozwój za strategiczny czynnik wzrostu i zobowiązuje się do zmniejszenia swojego wpływu na kapitał naturalny i maksymalizacji korzyści społecznych, stawiając sobie za cel tworzenie wspólnej wartości dodanej dla wszystkich zainteresowanych stron. Cele Sofidel w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) do 2030 r. zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi) jako spójne z poziomami redukcji wymaganymi do utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2°C, zgodnie z celami porozumienia paryskiego.
źródło: www.sofidel.com