Warszawskie Zakłady Mechaniczne 2020-2023. Transformacja, potencjał, nowe rynki
Aktualności Biznes Produkcja

Warszawskie Zakłady Mechaniczne 2020-2023. Transformacja, potencjał, nowe rynki

O pozytywnej restrukturyzacji WUZETEM S.A., kompetencjach przemysłowych, potencjale i ekspansji firmy opowiadali przedstawiciele firmy, na czele z Prezes Anną Ścieszko-Osińską, podczas Śniadania Prasowego 6 października br.

PODSTAWOWE INFORMACJE O FIRMIE

WUZETEM (Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie S.A.) działa już ponad 70 lat, nieustannie rozwijając nowe technologie, nowe linie produktowe oraz aktywnie inwestując w B+R i kapitał ludzki. Firma specjalizuje się w mechanice precyzyjnej, czyli produkcji podzespołów, których dokładność wykonania liczy się w n  mikronach Spółka produkuje zaawansowane komponenty do układów napędowych, które mają   zastosowanie w przemysłach motoryzacyjnym, transportowym, w tym lotniczym i kolejowym, ale również  w przemyśle ciężkim i sektorze zbrojeniowym.

WUZETEM jest cenionym  producentem części do wtryskiwaczy silników wysokoprężnych, z których  korzystają na co dzień zakłady regeneracyjne na całym świecie. Spółka oferuje rozpylacze do układów wtryskowych silników diesla, które mają zastosowanie w autach takich renomowanych marek, jak Toyota, Mercedes-Benz, BMW, etc. Produkty WUZETEM można znaleźć w ofercie największych sieci dystrybucyjnych Automotive w Polsce i Europie, takich jak: Inter Cars, AutoRak, MMDiesel, Diesel Centrum Polska.

NOWE OTWARCIE I SUKCES FINANSOWY

Ostatnie 3 lata (2020-2023) dla WUZETEM były okresem głębokiej restrukturyzacji, szybkiego rozwoju i ambitnych inwestycji pod nowym kierownictwem (na czele z Anną Ścieszko-Osińską). Ostatni rok firma zamknęła zyskiem prawie 9 mln PLN, z uwzględnieniem intensywnych wydatków inwestycyjnych:

„w okresie 2001-2008 nakłady na inwestycje wyniosły nieco ponad 1 mln PLN, natomiast w samym tylko 2022 nasze nakłady inwestycyjne to ponad 4 mln PLN” – podkreśla Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM S.A.

PRZEWAGI TECHNOLOGICZNE I KADROWE

Jednym z kluczowych czynników skutecznej transformacji WUZETEM była rozbudowa parku maszynowego oraz rozwój działu B+R, w tym współpracy z takimi uczelniami, jak WAT, Instytut Chemii Fizycznej PAN czy Politechnika Warszawska. Znalezienie synergii między pokoleniami inżynierów jest również istotnym atutem firmy – „mamy fantastycznych ludzi”, z młodszego i starszego pokolenia – podkreśla Prezes firmy.

Inwestycje infrastrukturalne, pro-innowacyjność i profesjonalne zespoły pozwoliły zdobyć unikalne kompetencje w zakresie reverse engineering (inżynieria odwrócona) oraz DLC (ang. Diamond-Like Carbon). DLC to nanotechnologia pozwalająca pokryć metalowe elementy niezwykle twardą i śliską powłoką, uodparniając je na najtrudniejsze warunki – dużego tarcia lub bardzo wysokich temperatur. WUZETEM jest jedną z niewielu firm na świecie zdolną do powlekania w technologii DLC, która obecnie wypiera inne metody – zaznaczają przedstawiciele spółki.

POCZĄTEK GLOBALNEJ I SEKTOROWEJ EKSPANSJI

WUZETEM zbudowała dominującą pozycję dostawcy podzespołów dla przemysłu kolejowego oraz regeneracyjnego, między innymi w USA. Firma sprzedaje ponad 40% swojej produkcji na ten rynek  i deklaruje zwiększenie udziału w kolejnych latach, akcentując, że rynek amerykański jest jednym z najbardziej wymagających na świecie:

 „do USA w szczególności dostarczamy kluczowe komponenty do napędów lokomotyw, i to w takiej skali i jakości, że w zasadzie jesteśmy głównym dostawcą części. USA to najbardziej wymagający rynek świata, i WUZETEM ma zdolności produkcyjne oraz technologię, by sprostać takiemu wyzwaniu.  (…). Część rynku kolejowego w USA jest de facto uzależniona od naszych dostaw” – wyjaśnia Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM S.A.

WUZETEM rozważnie podchodzi do elektryfikacji rynku motoryzacyjnego. Na podstawie branżowych badań i własnych obserwacji Prezes spółki dowodzi, że wciąż najbardziej ekologiczne jest utrzymywanie w dobrym stanie działających już maszyn i komponentów zamiast zwiększać ślad węglowy produkcją nowych. Umiejętnie stosowana mechanika precyzyjna i rozwój usług regeneracyjnych jest optymalnym rozwiązaniem na kolejne dekady, co potwierdzają wyniki sprzedażowe firmy w USA.

WUZETEM jest w trakcie ekspansji na nowe rynki – zarówno geograficznie (m.in. Brazylia, Indie), jak i sektorowo. Bazując na sukcesie na rynkach automotive i kolejowym, firma otwiera się na współpracę z sektorem lotniczym i obronnym, a także na inwestycje pod kątem branży kosmicznej. Spółka  staje się cenionym partnerem dzięki połączeniu wyjątkowo wysokiej precyzji produkcji oraz nanotechnologii, ale też dzięki zupełnie nowym liniom produktów. Jest to jeden z celów w zakresie działań badawczo-rozwojowych.

WSPÓŁPRACA Z SEKTOREM OBRONNYM

W planach rozwojowych spółki sektor obronny jest szczególnie ważny. Obecnie, firma oferuje regenerację, produkcję i dostawy wtryskiwaczy paliwa do czołgów T-72 i PT-91 oraz bojowych wozów piechoty BWP-1 (na wyposażeniu polskiej armii). WUZETEM prowadzi też dialog w zakresie dostaw na użytek pojazdów wojskowych m.in. z takich krajów, jak Ukraina, Czechy, Słowacja czy państw bałkańskich. Firma rozwija współpracę z firmami związanymi z produkcją optyki wojskowej i elementów wyposażenia. Ponadto, park maszynowy oraz potencjał produkcyjny spółki pozwala na produkcję nie tylko podzespołów do silników, ale też m.in. elementów broni lub amunicji artyleryjskiej i czołgowej.

„Posiadamy technologie pozwalające na udział w produkcji wysoko-zaawansowanych środków bojowych” – zaznacza Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM S.A.

Ostatnie kryzysowe lata, zarówno pandemiczne, jak i lata wojny, pokazały jak ważne jest zapewnienie ciągłości dostaw. Istotne jest więc skracanie łańcuchów logistycznych do absolutnego minimum, a także synergia kompetencji i działań polskich championów technologicznych i zbrojeniowych.

„WUZETEM ma swój udział w budowaniu niezależności i bezpieczeństwa różnych łańcuchów dostaw, także zbrojeniowych (…). Pod tym względem optymalnym rozwiązaniem jest zaangażowanie rodzimego przemysłu w taki sposób, aby łańcuchy logistyczne były jak najbardziej krótkie, elastyczne i odporne na turbulencje” – podkreśla Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM S.A.

Spółka deklaruje otwarcie na szerszą współpracę na rzecz obronności, zarówno w ramach Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), jak i w relacji z Polską Grupą Zbrojeniową:

„wśród spółek ARP i PGZ znajdują się podmioty posiadające unikatowe kompetencje produkcyjne i inżynierskie. Ten potencjał można przekuć w synergię, co byłoby korzyścią nie tylko dla Polskiego Przemysłu Obronnego, ale przede wszystkim dla Sił Zbrojnych RP” – akcentuje Prezes Zarządu WUZETEM S.A.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Najważniejszym planem na przyszłość firmy jest inwestycja w nowy zakład produkcyjny. Obecnie firma jest na etapie planowania, aczkolwiek decyzja strategiczna została już podjęta. Zachowując tradycję nazwy – WUZETEM zostaje w okolicach Warszawy.

„PO PIERWSZE – CZŁOWIEK”

W ramach podsumowania spotkania prasowego, Prezes spółki podkreślała znaczenie inwestycji w infrastrukturę, ale też w kapitał ludzki. Pozycja firmy na rynku polskim i globalnym to efekt wysiłku wszystkich zespołów i zmiany kultury pracy, w której naczelna zasada to „po pierwsze – człowiek” i podejście „wszystko możemy wypracować” zamiast „uda się”.


WUZETEM W LICZBACH

  • 70 lat na rynku, 100% produkcji w Polsce, 270 osób zatrudnionych.
  • Zysk w 2022 roku wyniósł 8.997 mln PLN.
  • Nakłady na B+R w 2022 r. przekroczyły 4 mln PLN.
  • Produkcja w 2022 wzrosła o 71% względem poziomu z 2019.

ponad 50% produkcji WUZETEM przeznaczona jest na eksport: 43% do USA, 8% to rynki europejskie.

źródło: WUZETEM