Nowy jezdny podest roboczy SkyMatic. Ergonomia prac na najwyższym poziomie
Aktualności Bezpieczeństwo HR Technologie

Nowy jezdny podest roboczy SkyMatic. Ergonomia prac na najwyższym poziomie

Jezdne podesty robocze to grupa produktów zaprojektowana z myślą o pracach w magazynach, warsztatach czy zakładach produkcyjnych. W porównaniu z drabinami mogą stanowić samodzielne stanowisko robocze podczas długotrwałych prac na wysokości,  zapewniając użytkownikom większy komfort i bezpieczeństwo. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych podesty ciągle zyskują nowe funkcjonalności. Tak jak SkyMatic, firmy KRAUSE, którego konstrukcja jest odpowiedzią na często zgłaszane przez fachowców potrzeby. Jakie?

Bezpieczeństwo pracy priorytetem

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Pomaga w tym dobra organizacja pracy, instruktaże stanowiskowe i szkolenia z obsługi maszyn i urządzeń, wyposażenie w odpowiednią odzież i obuwie robocze czy wreszcie zapewnienie pracownikom dostosowanych do rodzaju prac narzędzi, w pełni sprawnych technicznie i wykonanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto przypomnieć statystyki – według danych GUS, przyczyną ok. 15% wypadków przy pracy jest niewłaściwy stan czynnika materialnego oraz niewłaściwe posługiwanie się nim. Na pierwszym miejscu niezmiennie od lat pozostaje nieprawidłowe zachowanie się pracownika, które leży u podstawy ok. 60% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń.

Jezdne podesty robocze, aby gwarantowały bezpieczne i komfortowe użytkowanie, powinny być wykonane wg normy PN-EN 131-7, a także powinny spełniać wymagania Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U.2003.169.1650 t. j. z dnia 2003.09.

Potrzeby użytkowników napędzają zmiany

Podest SkyMatic został zaprojektowany z myślą o ciągle rosnących potrzebach użytkowników w zakresie komfortu oraz ergonomii długotrwałych prac na wysokości, którzy od dawna zgłaszali swoje uwagi dotyczące takich konstrukcji. – Z jednej strony bardzo doceniali dużą platformę roboczą, w jaką wyposażane są takie konstrukcje. Z drugiej jednak brakowało im możliwości regulacji wysokości tej platformy, co pozwoliłoby im elastyczniej dopasować poziom roboczy do wykonywanych zadań, np. pracy przy regałach czy obsłudze maszyn i urządzeń technicznych – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. Inna potrzeba związana była z możliwością ustawienia podestu na schodach lub innych płaszczyznach ze stopniami, które w przestrzeniach przemysłowych są często spotykane – jej brak do tej pory często ograniczał zakres użytkowania jezdnych podestów roboczych.

SkyMatic staje na wysokości zadania

Jednym z głównych celów, obok wysokiej funkcjonalności, jaki przyświecał konstruktorom KRAUSE podczas projektowania podestu mobilnego SkyMatic, było zapewnienie użytkownikom w pełni bezpiecznych warunków długotrwałej pracy na wysokości. Jak udało się go osiągnąć? – Do dyspozycji oddaliśmy dużą platformę roboczą o wymiarach 600×500 mm, która – w celu zapewnienia dodatkowej stabilności – wykonana została z antypoślizgowego profilu aluminiowego. Stojącego na niej użytkownika chronią trójstronne barierki o wysokości 110 cm, z listwą na poziomie kolan, oraz samozamykające się drzwi bezpieczeństwa (blokada przejścia). Barierki oraz drzwi bezpieczeństwa ustawiają się automatycznie po rozłożeniu podestu – wymienia ekspert firmy.

Na uwagę zasługuje także listwa przypodłogowa o wysokości 150 mm – jest to wymaganie zgodne ze wspomnianym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U.2003.169.1650 t. j. z dnia 2003.09. Warto zwrócić uwagę, że wiele dostępnych na rynku tego typu podestów innych producentów, oferuje listwę o wysokości jedynie 100 mm – podczas decyzji zakupowej dobrze jest więc sprawdzać ten parametr.

Stabilność w każdych warunkach

Stabilność jezdnych podestów roboczych jest rzeczą kluczową, a wcale nie prostą do osiągnięcia, szczególnie jeśli mowa o modelach oferujących duże wysokości robocze. Kwestię tę poruszają zapisy wspomnianej normy PN-EN 131-7, mówiąc o zapewnieniu stateczności przed przewróceniem się podczas pracy.

Stabilność modelu SkyMatic zwiększają dwa stabilizatory z antypoślizgowymi nakładkami na stopki (SafetyCap), które są elementami podstawowego wyposażenia. Wersja podestu od 1×5 do 1×9 wyposażona została ponadto w podpory z bezstopniową regulacją, które montuje się po obu stronach konstrukcji w celu zapewnienia jej jeszcze większej równowagi. SkyMatic dostarczany jest z profesjonalną torbą na narzędzia, którą można wykorzystać na dwa sposoby – zamocować na barierce lub zawiesić na ramieniu. Każdy podest wyposażony jest także w etykietę z kodem QR wosatec w celu obligatoryjnej kontroli technicznej produktu w trakcie jego użytkowania.


źródło: SkyMatic